Festiwal Muzyki Chóralnej w Barczewie po raz 23

2024-05-23 15:49:01(ost. akt: 2024-05-23 15:50:36)

Autor zdjęcia: mat.pras.

W dniach 6-7-8 czerwca 2024 r. w Barczewie odbędzie się XXIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego. Głównym organizatorem jest Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich w Barczewie przy współpracy z wieloma partnerami.

Festiwal ma wieloletnią tradycję. Główne cele to m.in. upamiętnienie Feliksa Nowowiejskiego kompozytora urodzonego w Barczewie, związanego z Olsztynem i Świętą Lipką, twórcy „Roty” jednej z najważniejszych pieśni patriotycznych oraz upowszechnianie muzyki chóralnej, promocja regionu Warmii i Mazur i integracja społeczeństwa. Co roku przyjeżdża kilkuset chórzystów z terenu całego kraju jak i za granicy. Festiwal jest uznany jednym z sześciu najstarszych polskich konkursów chóralnych, którego wygrany corocznie chór bierze udział w „Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza” w Poznaniu.

Honorowymi gośćmi festiwalu jest rodzina Feliksa Nowowiejskiego z Poznania. Festiwal rozpocznie się w czwartek 6 czerwca o godz. 10:00 w Urzędzie Miejskim w Barczewie konferencją naukową pt. Muzyka Warmii i Mazur” pod hasłem przewodnim „Intelektualne i społeczne wektory kultury muzycznej w 300. rocznicę urodzin Immanuela Kanta”.

Inauguracja festiwalu nastąpi również w czwartek o godz. 17:45 przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie, skąd ruszy przemarsz chórów ulicami miasta, zatrzyma się przy Salonie Muzycznym im. Feliksa Nowowiejskiego, miejsca urodzenia kompozytora, aby na godz. 19:15 zawitać do barczewskiego amfiteatru, (w razie deszczu do kościoła św. Anny) gdzie odbędzie się koncert inauguracyjny.

W piątek w godz. 9:00-14:50 w Skarbcu Kultury Europejskiej w Barczewie odbędą się przesłuchania konkursowe. W tym roku w konkursie weźmie udział 15 chórów z Polski m.in. Warszawy, Krakowa, Poznania, Gdańska, Katowic, Wrocławia, Częstochowy i jeden z Litwy.

W sobotę w godz. 9:00-10:30 odbędą się przesłuchania Chórów Seniora. Chóry będzie oceniać Jury: prof. M. Kolena, prof. D. Dyczewski, prof. M. Tomczak, prof. B. Błoński. W ramach Festiwalu odbywają się również koncerty towarzyszące w miastach powiatu olsztyńskiego m.in. Olsztynie, Świętej Lipce, Purdzie, Jezioranach, Biskupcu, Dywitach, Klebarku Wielkim. Festiwal zakończy się 8 czerwca w sobotę koncertem galowym o godz. 17:00 w Kościele św. Anny w Barczewie.

Na wszystkie koncerty, przesłuchania i konferencję wstęp jest bezpłatny. Więcej o festiwalu na stronie www.festiwal-barczewo.pl i facebook.

M.Łowkiel