Warsztaty z reżyserką Weroniką Szczawińską inspirowane spektaklem „Czas porzucenia”

2024-05-07 13:02:21(ost. akt: 2024-05-07 13:02:48)

Autor zdjęcia: mat.pras.

Zapraszamy na dwudniowe warsztaty inspirowane spektaklem „Czas porzucenia”. Przedstawienie, oparte na powieści Eleny Ferrante, opowiadające o kryzysie, który wywraca do góry nogami życie pewnej kobiety (i jej córki), dotyka tematów tabu, a jednocześnie stanowi przewrotną zabawę ze scenicznymi konwencjami i oczekiwaniami wobec teatru.

Podczas warsztatów, które poprowadzi reżyserka spektaklu, Weronika Szczawińska, wykorzystamy fragmenty „Czasu porzucenia” do zabawy w tworzenie autorskich mini-wypowiedzi scenicznych, zaprojektowanych przez uczestniczki i uczestników.

Termin: 11-12.05 2024 w godz. 10:00 – 18:00 z przerwami
Miejsce: Scena Margines przy Teatrze Jaracza
Adresat: Zaproszenie skierowane jest do wszystkich pełnoletnich osób zainteresowanych teatrem, które są ciekawe nieszablonowych technik pracy i mają ochotę na twórcze poszukiwania. Warunek: uczestnicy warsztatów znają spektakl.

Rekrutacja: Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o nadesłanie zgłoszenia zawierającego krótką informację o sobie i krótkie uzasadnienie chęci udziału w warsztatach.


Weronika Szczawińska:
Reżyserka, dramaturżka, kulturoznawczyni i performerka. Współpracowała z licznymi teatrami w całej Polsce (m.in. TR Warszawa, Teatrem Powszechnym w Warszawie, Wrocławskim Teatrem Współczesnym, Teatrem im. Szaniawskiego w Wałbrzychu, Komuną Warszawa, Narodowym Starym Teatrem w Krakowie) i Slovensko mladinsko gledališče w Lublanie. Wykładowczyni w warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza, członkini kolektywu Instytut Sztuk Performatywnych (InSzPer). Laureatka nagrody Paszport „Polityki” 2019 za „spektakle intymne i czułe, w których łączy perspektywę osobistą z ważną tematyką społeczną. Za zaangażowanie, które wykracza poza kształtowanie własnej ścieżki kariery”. Jej najnowsze prace to m.in. Nasze czasy (Teatr Dramatyczny w Warszawie 2024) i Trąbka do słuchania (na podstawie prozy Leonory Carrington, Wrocławski Teatr Współczesny 2023). Z olsztyńskim Teatrem związana od 2008 roku, kiedy to debiutowała spektaklem Jackie. Śmierć i księżniczka na podstawie tekstu Elfriede Jelinek, z Mileną Gauer w roli Jackie.