Nowe uprawnienie dla Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury. Co się zmieni?

2024-04-23 13:49:42(ost. akt: 2024-04-23 14:05:45)

Autor zdjęcia: arch. Port Lotniczy Olsztyn - Mazury

Spółka zarządzająca Portem Lotniczym Olsztyn-Mazury w Szymanach poinformowała, że uzyskała zezwolenie na obsługę materiałów niebezpiecznych wysokiego ryzyka. Pozwoli to na rozszerzenie katalogu usług sektora cargo dostępnego na tym regionalnym lotnisku.
W komunikacie spółka Warmia i Mazury zarządzająca portem lotniczym w Szymanach poinformowała, że decyzją prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, od 15 kwietnia 2024 r. uzyskała zezwolenie na obsługę materiałów niebezpiecznych wysokiego ryzyka.

— Możliwość obsługi materiałów niebezpiecznych wysokiego ryzyka stanowi element Certyfikatu Agenta Obsługi Naziemnej (AHAC) oraz Programu Ochrony Zarejestrowanego Agenta Warmia i Mazury Sp. z o.o. w ramach obsługi ruchu cargo, który lotnisko otrzymało w 2021 roku. Potwierdza on, że Spółka została uznana za zdolną do prowadzenia lotniskowej obsługi naziemnej statków powietrznych, wykonywanych na rzecz przewoźników lotniczych w zakresie obsługi materiałów niebezpiecznych — przekazał rzecznik prasowy portu lotniczego Olsztyn-Mazury Dariusz Naworski.

Dodał, że przewóz i obsługa takich materiałów wymaga szczególnych procedur bezpieczeństwa oraz przestrzegania regulacji międzynarodowych i krajowych.

Cytowany w komunikacie prezes spółki zarządzającej lotniskiem Wiktor Wójcik ocenił, że zgodnie z planem, cały czas rozwija ona zakres działalności w obszarze ruchu cargo.

— Jest to dla nas ważny sektor, który ma duży potencjał. Nowe, uzyskane przez nas uprawnienia potwierdzają wysokie standardy obsługi w Porcie Lotniczym Olsztyn-Mazury i otwierają przed nami nowe kierunki rozwoju — dodał.

Regionalny port lotniczy w Szymanach koło Szczytna działa od stycznia 2016 r. Jedynym udziałowcem spółki zarządzającej lotniskiem jest samorząd województwa warmińsko-mazurskiego.(PAP)