Podczas wyborów samorządowych w Olsztynie doszło do trzech zdarzeń złamania ciszy wyborczej

2024-04-22 11:50:57(ost. akt: 2024-04-22 13:57:21)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Policjanci podsumowali działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa i porządku publicznego w związku z wyborami samorządowymi.
W związku z wyborami samorządowymi policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie prowadzili wzmożone działania, które miały na celu zapewnienie bezpieczeństwa oraz porządku publicznego między innymi w rejonach działania komisji wyborczych.

Nad prawidłowym przebiegiem wyborów czuwało ponad 300 funkcjonariuszy różnych wydziałów. W trakcie trwania ciszy wyborczej na terenie miasta doszło do 3 zdarzeń związanych z wyborami samorządowymi.

W sobotę (20 kwietnia) policjanci otrzymali zgłoszenie o demontowaniu plakatów wyborczych z pasa zieleni na ul. Kętrzyńskiego. Według wstępnych ustaleń pracownicy firmy zajmującej się pracami porządkowymi w asyście strażników miejskich usunęli z pasa zieleni banery wyborcze jednego z kandydatów.

Od przedstawiciela jednego z komitetów przyjęte zostało zawiadomienie o przywłaszczeniu, zniszczeniu mienia oraz przekroczeniu uprawnień przez strażników miejskich. W tej sprawie prowadzone jest postępowanie, które ma wyjaśnić wszystkie okoliczności tego zdarzenia.

W niedzielę (21 kwietnia) policjanci odnotowali dwa zgłoszenia związane z art. 498, czyli ze złamaniem ciszy wyborczej. Pierwsze zgłoszenie dotyczyło umieszczenia na portalu społecznościowym zdjęcia dokumentu potwierdzającego złożenie na policji zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

W drugim przypadku policjanci otrzymali informację o zaparkowaniu na ul. Bałtyckiej samochodu z wizerunkiem jednego z kandydatów.

Obie sprawy są wyjaśniane przez funkcjonariuszy.