Olsztyn: szkoła podstawowa nr 7 zmienia patrona. Nie chce Kruczkowskiego

2024-04-19 20:00:54(ost. akt: 2024-04-19 20:17:23)

Autor zdjęcia: https://sp7.olsztyn.eu/

Na wniosek nauczycieli i rodziców radni Olsztyna wyrazili w piątek zgodę na zmianę patrona szkoły podstawowej nr 7. Dotychczas patronem szkoły był Leon Kruczkowski, który w ocenie wnioskodawców "wielokrotnie wyrażał akceptację i afirmację dla ustroju komunistycznego". Szkoła będzie nosiła imię Ziemi Warmińskiej.

Radni Olsztyna jednogłośnie wyrazili zgodę na zmianę patrona szkoły podstawowej nr 7. Oficjalnie szkoła zmieni imię od nowego roku szkolnego.

— W ocenie dyrektora, rodziców uczniów i całej społeczności szkolnej upamiętnienie Leona Kruczkowskiego w nazwie szkoły stoi w sprzeczności z ustawą z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki. (...) Z danych Instytutu Pamięci Narodowej wynika, że Leon Kruczkowski podczas swoich wystąpień sejmowych wielokrotnie wyrażał akceptację i afirmację dla ustroju komunistycznego — napisali przedstawiciele społeczności szkolnej i dodali, że zastąpienie Kruczkowskiego "Ziemią Warmińską" "przyczyni się do kształtowania patriotyzmu lokalnego, przywiązania do Warmii jako małej ojczyzny oraz promowania jej kultury, historii, walorów krajobrazowych i ludzi związanych z regionem".

Podkreślono także, że "w erze globalizmu przywiązanie do historii i tradycji regionu jest dla młodych ludzi realną wartością, która może pomóc im w budowaniu własnej tożsamości".

W czasie dyskusji nad uchwałą radni PiS wyrażali uznanie dla społeczności szkolnej, że sami zainicjowali tę zmianę.

— Kropla drąży skałę, wierzę, że doczekamy się też końca pomnika sowieckiego w Olsztynie — skomentował uchwałę radny PiS Jarosław Babalski, nawiązując do pomnika zwanego "szubienicami", który poprzedni wojewoda nakazał rozebrać olsztyńskiemu ratuszowi. Prezydent Olsztyna odwołała się jednak od tej decyzji.

Imię "Ziemi Warmińskiej" noszą szkoły w Bisztynku, Barczewie i Pieniężnie. (PAP)

Leon Kruczkowski (1900-1962) – polski pisarz i publicysta, działacz komunistyczny, w latach 1949–1956 prezes Związku Literatów Polskich. Od 1957 do śmierci członek Rady Państwa. Budowniczy Polski Ludowej, laureat Leninowskiej Nagrody Pokoju oraz Stalinowskiej Nagrody za Umacnianie Pokoju Pomiędzy Narodami.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. und #3114527 23 kwi 2024 04:42

    Dawne komunistyczne obyczaje są wieczne. Po co komu patron, który dawno zmarł i już nikogo nie interesuje. A inne nazwy niby patriotyczne to niepotrzebna fanfaronada. Młodzież to po prostu olewa tak i jak dorośli.

    odpowiedz na ten komentarz