W Olsztynie spadają ceny za metr kwadratowy nowego mieszkania. Czy to zwiastun dobrych wieści?

2024-04-18 07:00:49(ost. akt: 2024-04-18 12:07:04)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do artykułu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do artykułu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

W marcu za metr kwadratowy nowego M w Olsztynie należało zapłacić ponad 10,6 tys. zł. W porównaniu do lutego nastąpił 1 proc. spadek cen mieszkań. Czy w kolejnych miesiącach będzie można liczyć na większe obniżki, a może trzeba przygotować się na cenowy skok?
Z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że w marcu średnia cena ofertowa nowego M w Olsztynie wynosiła niespełna 568 tysięcy złotych. Z kolei średnia cena m kw. nowego M oscylowała na poziomie 10 608 złotych.

W porównaniu do lutego nastąpił niewielki, jednoprocentowy spadek cen.

Co ciekawe w Olsztynie aktualnie najdroższe są mieszkania dwupokojowe. Metr kwadratowy takiego lokum wynosi średnio 11 712 złotych. Najmniej zapłacić można za mieszkanie czteropokojowe i większe - 9 193 zł/m kw.

Oferta lokalnych deweloperów nie należy do największych, a na przestrzeni ostatniego roku spadła o 34 proc.

Jak wynika z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl, na koniec marca 2024 roku w ofercie lokalnych deweloperów znalazły 594 mieszkania. Jak natomiast wygląda przeciętny metraż lokali prezentowanych w ofercie?

W marcu 2023 roku średnia powierzchnia mieszkania wynosiła 54,42 m kw.

Aby średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku pierwotnym przestała rosnąć, deweloperzy musieliby radykalnie zwiększyć podaż lokali w tzw. segmencie popularnym. Czy przyczyni się do tego nowy program “Kredyt Mieszkaniowy na Start”?

Jak wynika z projektu ustawy, rządowy program pomocowy będzie przede wszystkim wspierał rodziny z dziećmi. Dlatego też można przewidywać, że w najbliższych latach w ofercie firm deweloperskich pojawi się więcej mieszkań trzypokojowych i większych, które w przeliczeniu na m kw. są znacznie tańsze niż kawalerki czy M2.

Fot. RynekPierwotny.pl

Duże metraże ściągnęłyby w dół średnią cenę m kw. Jednak w krótkiej perspektywie odsetek lokali trzypokojowych może się skurczyć, co w przypadku średniej ceny m kw. miałoby raczej prowzrostowy skutek.

Jak mówi Marek Wielgo, ekspert portalu RynekPierwotny.pl, ceny mieszkań najpewniej i tak będą rosły niezależnie od nowego programu wsparcia kredytobiorców.

— I to z przyczyn często niezależnych od deweloperów. Natomiast wzrost średniej ceny metra kwadratowego mieszkań dostępnych w ofercie firm deweloperskich może wyhamować, jeśli spełnione zostaną dwa warunki. Po pierwsze, wzrośnie oferta mieszkań. Jest szansa, że ten warunek zostanie spełniony. Niestety, o wiele trudniej będzie spełnić drugi warunek, czyli ceny mieszkań wprowadzanych na rynek będą adekwatne do możliwości kupujących, którzy posiłkują się kredytem. Może się do tego przyczynić w jakimś stopniu nowy program „Kredyt Mieszkaniowy na Start”. Liczę, że przynajmniej część firm deweloperskich uwzględni go w swoich planach inwestycyjnych, zwiększając podaż mieszkań w segmencie popularnym, czyli na kieszeń kredytobiorców — dodaje ekspert.

źródło: RynekPierwotny.pl