Remont wszystkich peronów na Dworcu Głównym w Olsztynie zakończy się już w czerwcu

2024-04-12 14:12:02(ost. akt: 2024-04-12 14:17:40)

Autor zdjęcia: zespół prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Ze wszystkich zmodernizowanych peronów na stacji Olsztyn Główny podróżni skorzystają już w czerwcu. Postępują także prace przy budowie przejścia pod torami, które zapewni bezpieczne dojście nie tylko od strony budynku dworca, ale także od Zatorza. Montowane są już pierwsze schody ruchome i elementy wind, co ułatwi podróżnym dostęp na perony.
Postępuje modernizacja stacji Olsztyn Główny. Do przebudowanych i wygodniejszych peronów nr 3 i 4 już 9 czerwca br. dołączą perony nr 1 i 2. Jest już konstrukcja nowych obiektów, a wykonawca montuje nawierzchnię. Ustawiane są także ławki i gabloty informacyjne.

Fot. zespół prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Intensywne prace prowadzone są również w nowym 140-metrowym przejściu podziemnym, które zapewni wygodny dostęp na perony i do pociągów z dwóch stron miasta – od strony budynku dworca i od ul. Marii Zientary-Malewskiej na Zatorzu.

Fot. zespół prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Zostały wykonane wszystkie segmenty tunelu – połączonego już z budowanym dworcem. Wewnątrz obiektu postępują prace wykończeniowe. Wykonawca układa na ścianach płyty granitowe oraz instalacje elektryczne. Montowane są pierwsze schody ruchome – urządzenia są już w wejściu na peron nr 3 i 4. Powstają również windy, które ułatwią dostęp do kolei osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Do szerszego i wyższego przejścia będzie także dostęp od strony ul. Marii Zientary-Malewskiej. Powstało przeszklone zadaszenie wejścia do tunelu. Wykonawca przystępuje teraz do montażu granitowych płyt i budowy dojścia do istniejącego chodnika. Zbudowana zostanie wiata z miejscem na 20 rowerów. Udostępnienie podróżnym nowego tunelu zaplanowano z końcem maja. Ze względu na trwającą budowę dworca kolejowego, wyjście w kierunku placu Konstytucji Trzeciego Maja będzie odbywać się przez peron nr 1.

Fot. zespół prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Postępuje budowa układu torowego. Gotowych jest ponad 26 km torów (z 28 km) oraz 114 rozjazdów (ze 116) wraz z urządzeniami sterowania ruchem kolejowym i siecią trakcyjną. Kontynuowane są także prace przy budowie nastawni – gotowe jest ocieplenie oraz elewacja budynku. Rozpoczęto wyposażanie obiektu, z którego dyżurni ruchu będą nadzorować bezpieczny przejazd pociągów przez stację.

Zmodernizowana stacja Olsztyn Główny zapewni wszystkim podróżnym oczekiwany komfort obsługi. Zabudowa wind i schodów ruchomych ułatwi dostęp na perony. Dobrą orientację na stacji dla osób niewidzących lub słabowidzących zapewnią ścieżki naprowadzające oraz oznaczenia w języku Braille’a. Będzie lepsza informacja dzięki wyświetlaczom i nowemu nagłośnieniu. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. usprawni ruch pociągów przez stolicę woj. warmińsko – mazurskiego.

Fot. zespół prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Wygodniejsze staną się podróże w kierunku Warszawy, Trójmiasta, Ełku czy Braniewa.

Fot. zespół prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Prace o wartości ok. 423 mln zł realizowane są przy współudziale środków unijnych z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.