W czwartek obrońcy życia spotkali się by pokazać, że los bezbronnych dzieci nie jest im obojętny. Tego samego dnia Sejm zajmował się czterema projektami ustaw dotyczącymi liberalizacji przepisów aborcyjnych.
W czwartek, 11 kwietnia, w Warszawie odbył się Marsz broniący praw nienarodzonych dzieci. Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 15:00 Mszą Świętą w bazylice Świętego Krzyża. O godzinie 16:00 zaplanowano wiec przy pomniku Kopernika, a około godziny 17:00 uczestnicy zaczęli maszerować przez centrum Warszawy pod Sejm, by wyrazić sprzeciw wobec aborcji. Warto przypomnieć, że tego samego dnia Sejm zajmował się czterema projektami ustaw dotyczącymi liberalizacji przepisów aborcyjnych.
Mariusz Dzierżawski z Fundacji Pro – Prawo do Życia, który był współorganizatorem Marszu, wyraził swoje obawy wobec ewentualnego zniesienia wszelkich ograniczeń dotyczących aborcji. Przekazał, że jeśli projekty zgłoszone przez Lewicę zostaną przyjęte, Polska może stać się krajem, gdzie aborcja będzie możliwa na życzenie. Dodał, że Polska obecnie zmaga się z poważnym kryzysem demograficznym, a liberalizacja przepisów aborcyjnych mogłaby jedynie pogorszyć tę sytuację.
Dwa projekty zostały złożone przez Lewicę, z których jeden częściowo depenalizuje aborcję, a drugi umożliwia jej przerwanie do końca 12. tygodnia ciąży.
Dodatkowo, pod koniec stycznia do Sejmu wpłynął projekt grupy posłów klubu KO, który zakłada prawo kobiety do przerwania ciąży w ciągu pierwszych 12 tygodni jej trwania.
Trzecia Droga (PSL i Polska 2050) również złożyła swój projekt nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny i ochronie płodu ludzkiego, który przywraca stan prawny sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r. i umożliwia przerwanie ciąży w przypadku ciężkich i nieodwracalnych wad płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu dziecka.
Mecenas Katarzyna Gęsiak z Ordo Iuris powiedziała, że Instytut poddał analizie wszystkie z czterech złożonych w Sejmie projektów. "Efekt naszych prac jest taki, że wszystkie te projekty są rażąco niezgodne z polską konstytucją, z wiążącymi Polskę ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi, przede wszystkim z konwencją o prawach dziecka" - mówiła.
Podkreśliła, że przedłożone w Sejmie projekty ustaw aborcyjnych naruszają podstawowe zasady ustrojowe państwa polskiego - zasadę państwa prawnego, prawnej ochrony życia, wolności sumienia, równości i niedyskryminacji. Jej zdaniem, projekty powinny być odrzucone w pierwszym czytaniu.
"Nie zaskakuje nas to, że ten rząd powołany w grudniu atakuje konstytucję, ale zaskakuje nas to, że atakuje orzecznictwo, które powstało za czasów Trybunału Konstytucyjnego pod przewodnictwem prof. Zolla i prof. Rzeplińskiego" - powiedział prezes instytutu Ordo Iuris mec. Jerzy Kwaśniewski. Zażądał interwencji posłów, którzy powinni odrzucić wszystkie projekty w pierwszym czytaniu.
Głos zabrała też dr Kamila Majcher ginekolog ze stowarzyszenia Lekarzy Katolickich. "Jako lekarz kształciłam się wiele lat po to, żeby nie zabijać, tylko ratować życie ludzkie. W momencie wejścia ustawy, praktycznie ludobójczej, zaprzeczam wszystkiemu, czego się uczyłam od początku moich studiów, mojego pragnienia bycia lekarzem" - powiedziała, podkreślając, że przyjmując w swoim gabinecie kobietę w ciąży, widzi dwóch pacjentów: jednego, który siedzi przed nią i drugiego "w łonie matki".
Kilkaset przedstawicieli środowisk pro-life i ich zwolenników z całej Polski zebrało się 11 kwietnia przy pomniku Kopernika na Krakowskim Przedmieściu. Zgromadzeni ruszyli następnie w "Marszu dla życia" aby zademonstrować przeciwko projektom ustawy o aborcji.
źródła: tysol, PAP
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez