Oficjalnie: Są pieniądze na budowę ul. Nowobałtyckiej i remont planetarium w Olsztynie

2024-03-28 14:56:59(ost. akt: 2024-03-28 15:38:21)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

W Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie zostało zawarte porozumienie terytorialne oraz podpisano wstępne umowy na realizację trzech strategicznych projektów pomiędzy samorządem województwa warmińsko-mazurskiego a Miejskim Obszarem Funkcjonalnym Olsztyna.
Mowa o budowie nowego przebiegu drogi wojewódzkiej nr 527 w Olsztynie na odcinku od granicy miasta do wiaduktu kolejowego w ciągu ul. Bałtyckiej, modernizacji olsztyńskiego planetarium wraz z utworzeniem Habitatu Księżycowego oraz budowie Centrum Dziedzictwa, Historii i Kultury Warmii w Gietrzwałdzie.

Łączna wysokość środków przeznaczonych w porozumieniu na finansowanie tych przedsięwzięć w ramach FEWiM wynosi ponad 45,6 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ponad 2,6 mln euro z budżetu państwa w ramach Kontraktu Programowego dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego. To łącznie 48,2 mln euro na inwestycje strategiczne dla MOF Olsztyna.

- To bardzo ważne wydarzenie. Dziś możemy podpisać dwie umowy - mówi prezydent Piotr Grzymowicz. - Stało się to faktem. Mogą one być przykładem naszej codziennej, dobrej współpracy z samorządami. Pozwala ona rozwijać się całemu Miejskiemu Obszarowi Funkcjonalnemu.
W przypadku budowy ul. Nowobałyckiej, prezydent Grzymowicz przypomniał, że jej projekt powstał już osiem lat temu. - To były też projekty zrealizowane, chociażby budowa nowej ul. Towarowej, Pstrowskiego, czy też przedłużenie ul. Pstrowskiego. Niestety, wtedy projekt ul. Nowobałtyckiej znalazł się na liście rezerwowej.
Obecnie realizacja ul. Nowobałtyckiej będzie kosztować około 240 mln zł.

Fot. Zbigniew Woźniak

Wyjątkowe w skali kraju


- Z tego dofinansowanie wyniesie to około 176 mln zł. To kwota ogromna dotacji i bardzo oczekiwana - podkreśla prezydent Olsztyna.

Obecnie trwa aktualizacja dokumentacji projektowej za kwotę 976 961 zł. Ratuszowi urzędnicy czekają na uprawomocnienie się decyzji o pozwoleniu wodnoprawnym. Termin realizacji projektu budowlanego: 30 dni od uzyskania prawomocności tej decyzji. Planowane zawarcie umowy na roboty budowlane to I kwartał 2025 roku.

– W przypadku ul. Nowobałtyckiej czekamy na wydanie przez wojewodę tzw. Zezwolenia na Realizację Inwestycji Drogowej – mówi prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

Kolejne dofinansowanie pomoże przebudować gruntownie Planetarium. Modernizacja planetarium i obserwatorium astronomicznego ma być jedną z największych inwestycji związanych z obchodami 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Olsztyńskie Planetarium z 1973 roku doczeka się nie tylko modernizacji, ale otrzyma też dodatkowe atrakcje. Chyba najbardziej interesującą ma być odwzorowanie bazy księżycowej.
-. Czegoś takiego jeszcze praktycznie w Polsce nie ma - stwierdził prezydent Grzymowicz.
W sumie koszt modernizacji obiektu planetarium i polskiego obserwatorium wyceniono na 25 mln zł.

Trzecia dofinansowana inwestycja, na którą właśnie podpisana została umowa to budowa Centrum Dziedzictwa, Historii i Kultury Warmii w Gietrzwałdzie.
- Centrum będzie też – mocno w to wierzę – dodatkowo przyciągało do Gietrzwałdu uczniów, turystów i pielgrzymów. Będzie zachęcało do odwiedzenia nas i poznania naszej przebogatej historii. Poznania, ale i po trosze odkrycia na nowo Gietrzwałdu jako miejsca szczególnego na mapie Polski - stwierdził Jan Kasprowicz, wójt gminy Gietrzwałd.

Kolejne umowy


To już piąte porozumienie terytorialne pomiędzy samorządem województwa a partnerstwem gmin utworzonym na obszarze strategicznej interwencji. Czwartkowe porozumienie obejmie obszar MOF Olsztyna, na terenie którego znajdują się gminy: Barczewo, Dywity, Gietrzwałd, Jonkowo, Purda i Stawiguda, pozwoli na realizację trzech projektów strategicznych, ważnych nie tylko dla MOF Olsztyna, ale też całego regionu.

Przekazane 28 marca środki uzupełnią te, które obszar olsztyński otrzyma w ramach realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Grzegorz Szydłowski

Fot. Zbigniew Woźniak