Mirosław Arczak chce stworzyć z Olsztyna Europejską Stolicę Kultury

2024-03-07 17:29:55(ost. akt: 2024-03-07 18:48:30)

Autor zdjęcia: Janusz Siennicki

Kandydat Wspólnego Olsztyna na prezydenta Mirosław Arczak przedstawił swój plan wyborczy. Radny opowiadał m.in. o ambitnych planach stworzenia z Olsztyna Europejskiej Stolicy Kultury, ożywieniu Starego Miasta i wsparciu przedsiębiorców.
Miejsce, w którym radny Mirosław Arczak wygłaszał swój program wyborczy, czyli rondela pod Wysoka Bramą, gdzie znajdują się mury obronne Olsztyna za czasów średniowiecza nie zostało wybrane przez przypadek. Według niego jest to "antyreklama Olsztyna".

- Musimy uporządkować ten wstydliwy element w reprezentacyjnej przestrzeni centrum miasta. Istniejące projekty zagospodarowania tego terenu należy poddać audytowi stanu istniejącego, realizację podzielić na etapy dopasowane do naszych możliwości finansowych. Jeśli nie będzie szans na uczytelnienie historycznej zabudowy, to podjąłbym decyzję, aby zasypać „dziurę”, a uzyskaną w ten sposób przestrzeń wzbogacić o informacje o zasobach ukrytych pod ziemią - mówi kandydat Wspólnego Olsztyna na prezydenta.

Arczak wspomniał o innym charakterystycznym punkcie Starego Miasta, czyli słynnej Wysokiej Bramie. Według niego zabytek, który niedawno wrócił do zasobu gminy Olsztyn, należy jak najszybciej i efektownie wykorzystać.

- Już teraz powinny być podjęte decyzje o przeznaczeniu tego zabytku wraz z przyległymi budynkami. W ślad za tym należy ogłosić konkurs architektoniczny na ich przebudowę i zagospodarowanie tego terenu - komentuje Mirosław Arczak.

Radny chciałby kontynuować rozwój sieci tramwajowej na południu miasta, głównie chodzi mu o poprowadzenie linii przez ul. Wilczyńskiego. Ważne będzie dla niego planowanie inwestycji tramwajowej na Zatorzu.

- W tym celu należy zapewnić rezerwę pod torowisko na obiekcie, który wymaga pilnej przebudowy, czyli wiadukcie Powstańców Węgierskich. Aby urealnić możliwości linii tramwajowej w północnej części Olsztyna należy wykonać rzetelną analizę przestrzenną i finansową - powiedział Arczak o planach na rozwój transportu publicznego.

Ostatnio popularny temat czystości w stolicy Warmii i Mazur również znalazł miejsce w programie wyborczym Mirosława Arczaka, który stwierdził, że pomimo starań o utrzymaniu statusu Olsztyna jako "miasto-ogród" na ten moment bardziej zasługuje na miano...Ogrodu Augiasza.

- Wskazują na to bliskie okolice Wysokiej Bramy, gdzie nagminny jest bałagan wokół śmietników, brudne chodniki, zaniedbane trawniki. Odbywają się tu tylko doraźne akcje sprzątania, których efekty znikają po kilku dniach. Jesteśmy dalecy od obarczania winą za taki stan rzeczy mieszkańców i turystów. Prawdziwą przyczyną są bowiem niedoskonałe umowy podpisane z wykonawcami tych prac, brak kontroli ze strony urzędników oraz wieloletnie oszczędności wprowadzane przez ustępującego prezydenta - tłumaczy radny z Zatorza.

Mirosław Arczak stwierdził, że Stare Miasto zasługuje na odświeżenie, ponieważ jest to miejsce historyczne z którego mieszkańcy czerpią dumę. Nawiązał do przedsiębiorców, którzy potrzebują współpracy z miastem.

- Należy powołać Pełnomocnika ds. Przedsiębiorczości i Marki Miasta, którego siłą będzie decyzyjność w sprawach nawiązywania współpracy, nowych kontaktów i szerokiego wspierania tych, którzy prowadzą lub są zainteresowani prowadzeniem działalności na terenie Olsztyna, nie tylko Starówki. Mówiąc krótko - podniesiemy z gruzów promocję gospodarczą Olsztyna - zapowiada Mirosław Arczak.

Wydaje się najambitniejszym planem, jaki zamierza zrealizować Mirosław Arczak jako prezydent jest zdobycie dla Olsztyna statusu Europejskiego Centrum Kultury.

- Takie ambitne działanie obejmie niemal wszystkie obszary funkcjonowania miasta: gospodarkę, edukację, rewitalizację, promocję, rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Będzie to szansa na przygotowanie kompleksowej oferty i nowoczesnej bazy, które dadzą długotrwałe efekty. Skorzystają na tym wszyscy - lokalni artyści i odbiorcy, mieszkańcy i turyści, debiutanci i doświadczeni twórcy - mówi radny.

Arczak poinformował również, że będzie ponownie ubiegał się o mandat radnego w okręgu nr. 2 na Zatorzu. Główne cele jakie zakłada przed sobą jako radny to m.in. budowa nowego wiaduktu na ul. Limanowskiego, reanimacja "Zatorzanki" i targowiska, rewitalizacja Parku Kusocińskiego, nowe boisko dla Szkół Podstawowych nr. 1 i 13 czy modernizacja al. Sybiraków i ul. Jagiellońskiej.

Janusz Siennicki

Mirosław Arczak zaprezentował również radnych, którzy będą startowali z ramienia Wspólnego Olsztyna do Rady Miasta.

Okręg 1 (Osiedla: Redykajny, Gutkowo, Nad Jeziorem Długim, Likusy, Dajtki, Grunwaldzkie, Podgrodzie, Brzeziny, Kortowo)

1. Kamil Mordasewicz
2. Barbara Jadwiga Szpakowska-Bartyś
3. Krzysztof Żendarski
4. Ewa Dominika Dobrzeniecka
5. Maciej Jerzy Pantak
6. Jerzy Mackiewicz
7. Magdalena Białecka

Okręg 2 ((Osiedla: Wojska Polskiego, Podleśna, Zatorze, Zielona Górka, Kętrzyńskiego, Pojezierze)

1. Mirosław Arczak
2. Magdalena Krystyna Dudzik
3. Jarosław Kopyść
4. Piotr Tomasz Olejnik
5. Marta Natalia Borkowska-Panufnik
6. Michał Zbigniew Kupisz
7. Mirella Jolanta Wiśniewska

Okręg 3 (Osiedla: Śródmieście, Kościuszki, Kormoran, Nagórki, Mazurskie)

1. Jakub Michał Bartoszewicz
2. Ewelina Siczyńska
3. Paweł Bogusław Socha
4. Marta Anna Kruk
5. Tomasz Osełkowski
6. Aneta Kamila Fabisiak-Hill
7. Marcin Sebastian Wójcik

Okręg 4 (Osiedla: Jaroty, Pieczewo, Generałów)

1. Beata Sakowicz-Rusak
2. Mikołaj Stefanowski
3. Agnieszka Tymińska-Jurgin
4. Monika Wasiniewska
5. Jędrzej Kołakowski
6. Borys Zadorecki
7. Marzena Szarkiel-Witkiewicz