Prezydent Olsztyna podniósł pensje pracowników Urzędu Miasta, miejskich jednostek budżetowych oraz instytucji kultury

2024-03-02 14:30:00(ost. akt: 2024-03-01 15:50:38)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Prezydent Olsztyna zdecydował o kolejnych regulacjach płacowych pracowników Urzędu Miasta oraz miejskich jednostek budżetowych i instytucji kultury. Podwyżki mają być wypłacone z kwietniową pensją, z wyrównaniem od początku roku.
To następna z zapowiedzianych przez prezydenta Olsztyna zmian wynagrodzeń w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. Zaproponowane rozwiązania zostały przekazane teraz do zaopiniowania przedstawicielom organizacji związkowej.

— Złożyłem obietnicę, iż w miarę budżetowych możliwości będziemy podnosić płace i konsekwentnie realizuję podjęte zobowiązanie — mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz.

Łącznie na zadeklarowaną zmianę wynagrodzeń zostanie przeznaczonych 21 milionów złotych. Ponad 15 milionów złotych to pieniądze pochodzące z subwencji rozwojowej z budżetu państwa, natomiast kolejnych sześć milionów to finanse wyasygnowane z budżetu miasta.

Zgodnie z propozycją prezydenta Olsztyna wynagrodzenie każdego z pracowników Urzędu Miasta i jednostek organizacyjnych wzrośnie średnio o 400 złotych brutto do pensji zasadniczej, natomiast kierowników i dyrektorów o 600 złotych brutto, powiększone o należny dodatek stażowy. Decyzje o podziale zabezpieczonej kwoty na poszczególnych pracowników podejmą kierujący komórkami organizacyjnymi.

Zmiany w budżecie, które zaakceptują proponowane podwyżki będą głosowane na kwietniowej sesji Rady Miasta.

Regulacja wynagrodzeń ma dotyczyć ok. 3,1 tys. pracowników samorządowych, zatrudnionych zarówno w Urzędzie Miasta Olsztyna, jak i w miejskich jednostkach organizacyjnych i instytucjach kultury. Obejmie między innymi pracowników edukacji oraz pracowników sfery socjalnej. Zapowiadane podwyżki dla nauczyciele zostaną zrealizowane w ramach puli subwencji ogólnej oświatowej.