Na wybory bez biletu. Kto skorzysta z ulg olsztyńskiej komunikacji miejskiej?

2024-03-01 10:57:11(ost. akt: 2024-03-01 11:41:57)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

W życie wchodzą zmiany w przepisach dotyczących zwolnień i ulg za przejazdy olsztyńską komunikacją miejską. Najnowsza propozycja dotyczy seniorów i osób z niepełnosprawnościami.
W tej chwili z różnego rodzaju ulg w autobusach i tramwajach ze stolicy Warmii i Mazur może korzystać 55 grup. Wśród nich są m.in. uczniowie olsztyńskich podstawówek, których opiekunowie rozliczają się z podatku w naszym mieście, Honorowi Obywatele Olsztyna, Honorowi Dawcy Krwi I stopnia czy osoby, które ukończyły 70. rok życia.

Najnowszą decyzją miejskich radnych ten wachlarz został rozszerzony o następną grupę.

— Bezpłatne przejazdy uzyskają wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60. rok życia oraz wyborcom niepełnosprawnym wraz z towarzyszącym im opiekunem — mówi dyrektor Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie, Marcin Szwarc. — Zwolnienie z opłaty ma ułatwić dotarcie do lokalu wyborczego i podczas drogi powrotnej w dniu wyborów.

Uprawnienie będzie obowiązywać w dniach wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Prezydenta Olsztyna, do Rady Miasta Olsztyna, do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, do Parlamentu Europejskiego oraz w dniach referendów ogólnokrajowych i referendów lokalnych.

Uchwała wchodzi w życie w 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego, ale nie wcześniej niż 1 kwietnia