Śluza Guzianka I na Mazurach została oddana do użytku

2024-02-28 20:30:45(ost. akt: 2024-02-28 15:38:40)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: PGW Wody Polskie

Śluza Guzianka I, łącząca jeziora Bełdany i Guzianka Mała na Mazurach, została po remoncie oddana do użytku. To ważny element infrastruktury wodnej na Mazurach, ale również atrakcja turystyczna i zabytek hydrotechniki - poinformowały Wody Polskie.
Jak poinformowała rzeczniczka Wód Polskich w Białymstoku Joanna Szerenos-Pawilcz, dzięki zakończonemu właśnie remontowi poprawił się nie tylko stan techniczny zabytkowej śluzy, ale również zwiększyło się bezpieczeństwo drogi wodnej szlaku bocznego Jezioro Mikołajskie – Jezioro Nidzkie.

Śluza łączy główny system jezior mazurskich (przez jezioro Bełdany) z miastem Ruciane-Nida oraz z Jeziorem Nidzkim poprzez mniejsze akweny: Guzianka Mała i Guzianka Wielka.

— W związku z tym, iż zakres prac remontowych był bardzo szeroki, śluza w ubiegłym sezonie żeglugowym była wyłączona z obiegu. Jednak dzięki wybudowanej przez Wody Polskie w 2020 roku Śluzie Guzianka II, która na czas remontu przejęła cały ruch żeglugowy, zamknięcie +starej śluzy+ nie było dla żeglarzy aż tak uciążliwe — oceniła rzeczniczka.

Prace remontowe "starej śluzy" obejmowały między innymi wymianę wrót górnych i dolnych wraz z kładkami komunikacyjnymi, uszczelnienie i wzmocnienie podłoża oraz wymianę napędów i mechanizmów, a także modernizację ubezpieczeń i skarp. Oblicze zmieniły również sterówka i budynek gospodarczy.

— Oddana do użytku zmodernizowana śluza Guzianka I zrekompensuje ubiegłoroczne niedogodności — podkreśliła przedstawicielka Wód Polskich.

Prace realizowano na podstawie umowy partnerskiej pomiędzy beneficjentem projektu, Stowarzyszeniem Wielkie Jeziora Mazurskie 2020, a Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie, przy dofinansowaniu Unii Europejskiej w ramach środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014 - 2020. Koszt inwestycji wyniósł blisko 16 mln zł.

— To kolejna inwestycja Wód Polskich na Mazurach, zmieniająca ich oblicze. Wyremontowane kanały na szlakach Wielkich Jezior Mazurskich oraz zmodernizowane śluzy przyczynią się z pewnością do wzrostu bezpieczeństwa żeglarzy przemierzających szlaki oraz komfortu żeglugi — zaznaczyła Szerenos-Pawilcz.

Kompleks obydwu śluz – Guzianka II i Guzianka I - ma się też przyczynić do bezproblemowego pokonywania piętrzenia zarówno jednostkom żeglugi profesjonalnej, jak i żeglugi rekreacyjnej.

Guzianka I została wybudowana w 1879 roku. W latach 1899–1900 śluzę poddano remontowi, zastępując drewnianą konstrukcję ścianami z cegieł i kamienia. W 2019 roku śluza została wpisana do rejestru zabytków województwa warmińsko–mazurskiego. (PAP)

autor: Agnieszka Libudzka