Społeczność Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie może już decydować. Co nowego powstanie w Kortowie?

2024-02-21 19:28:26(ost. akt: 2024-02-21 14:53:15)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: uwm.edu.pl

Od niedawna trwa głosowanie w drugiej edycji Otwartego Budżetu Akademickiego. Studenci, doktoranci i pracownicy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie wybiorą projekty, które zostaną zrealizowane na terenie uczelni. A ta przeznaczy na nie pół miliona złotych.
Projekty można było zgłaszać do 25 stycznia. Następnie ich oceną zajęła się powołana na uczelni komisja konkursowa.

— Wpłynęło w sumie trzynaście wniosków. Do głosowania komisja dopuściła dziesięć projektów. Dwa wnioski zostały odrzucone a dwa inne były tożsame, więc połączyliśmy je w jeden projekt — mówi Kanclerz UWM Bogusław Stec.

I dodaje: "Mamy cztery projekty studenckie i sześć pracowniczych. Każdy pracownik, doktorant i student może oddać jeden głos. Warto zastanowić się i wybrać najlepszy projekt. Zakładamy, że w tym roku wybrane projekty zostaną zrealizowane.

Podobnie jak przed rokiem Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie przeznaczył na Otwarty Budżet Akademicki 500 tysięcy złotych.

Dzięki pierwszej edycji OBA w Kortowie powstało pole do disc golfa oraz zielona wiata rowerowa.

Jakie projekty zgłosili studenci?

Siłownia na świeżym powietrzu
Studenci planują utworzyć siłownię na świeżym powietrzu, inspirowaną najlepszymi trendami fitness. Projekt zapewni maszyny do kompleksowego treningu każdej partii ciała. Siłownia byłaby dostępna całodobowo i bez żadnych opłat.

Woda bez plastiku
W planach jest instalacja nowoczesnych dystrybutorów wody bez butelek na wszystkich 16 wydziałach, co zagwarantuje wszystkim studentom i pracownikom darmowy dostęp do krystalicznie czystej wody pitnej.

Przebieralnia
Nowa przebieralnia na plaży uniwersyteckiej, aby zapewnić wygodę podczas przebierania przed i po orzeźwiającej kąpieli w jeziorze.

Strefa wsparcia i rozwoju studentów UWM - nowa siedziba Ośrodka „Empatia”
Celem jest stworzenie intymnej i przyjaznej przestrzeni, w której studenci UWM znajdą wsparcie psychologiczne. Siedziba przy ul. Obitza 2 w Kortowie zapewni indywidualne konsultacje, spotkania, warsztaty i wydarzenia, jak Speed friending czy Dzień Dobrostanu.

Pracownicy uczelni stworzyli projekty, które dotyczą m.in. strefy odpoczynku na Pływalni Uniwersyteckiej czy strefy nauki i odpoczynku na Wydziale Nauk Ekonomicznych. Pamiętając o ciągłym ruchu, pracownicy stworzyli projekty dotyczące miejsca do gry w badmintona i tenisa.

Na wybrane projekty można głosować do 26 lutego.

źródło: UWM fm/GO