Wielkie szyszkobranie W Puszczy Piskiej trwają nietypowe zbiory

2024-02-13 07:00:00(ost. akt: 2024-02-12 15:07:15)

Autor zdjęcia: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku/ Anna Jakimiuk

W Puszczy Piskiej trwają zbiory szyszek sosny - podała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku. W Nadleśnictwie Pisz leśnicy planują zebrać tej zimy 250 kg szyszek, z których pozyskają około 3 kg nasion.
Jak poinformował rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Jarosław Krawczyk, szyszki zbierane są w Wyłączonym Drzewostanie Nasiennym. Sosny przeznaczone do zbioru szyszek są w wieku ponad 100 lat i mają około 30 m wysokości. Na zlecenie nadleśnictwa zajmują się tym osoby przeszkolone do prac na wysokościach. Pracują w koronach drzew, w uprzężach alpinistycznych. Szyszki wkładane są do worków, które po wypełnieniu opuszczane są na ziemię.

W Nadleśnictwie Pisz leśnicy planują zebrać 250 kg szyszek, z których pozyskają około 3 kg nasion. Na podstawie obserwacji koron drzew tegoroczny urodzaj sosny został określony jako "średnio-dobry". Oznacza to, że z jednego drzewa można zebrać 5-8 kg szyszek. W latach rekordowego urodzaju zdarzały się sosny, z których pozyskiwano do 20 kg szyszek.

Zbiory odbywają się o tej porze roku, ponieważ teraz szyszki sosnowe są zamknięte. Gdy zrobi się cieplej, szyszki zaczynają się otwierać i nasiona się wysypują.

Zebrane w Nadleśnictwie Pisz szyszki trafią do wyłuszczarni w Rucianem-Nidzie. Z otrzymanych nasion nadleśnictwo założy tzw. uprawy pochodne, żeby w przyszłości móc zbierać nasiona o wyselekcjonowanym materiale genetycznym i sadzić nowe drzewa z najcenniejszymi cechami anatomiczno-morfologicznymi. Ma to zapewnić wysoką jakość nowego pokolenia drzew.

— Szyszki dlatego zbierane są z drzew stojących, a nie ściętych, żeby nie tracić najlepszej populacji drzew oraz zapewnić ciągłość w otrzymywaniu cennego materiału genetycznego — wyjaśnił rzecznik.

Jak przypomniał, Wyłączone Drzewostany Nasienne lub tzw. drzewa mateczne, z których również zbiera się szyszki, są wyznaczane w nadleśnictwach przez specjalne komisje składające się z leśników pracujących m.in. w Leśnym Banku Genów w Kostrzycy. Wybierane są fragmenty lasów o najlepszych właściwościach. Pod uwagę brane są m.in. lepsze niż u innych drzew przyrosty drewna, cechy pnia i wygląd korony.

W Polsce zbierane są przede wszystkim nasiona z drzew iglastych. W nadleśnictwach podległych RDLP w Białymstoku są to sosna, świerk i modrzew.(PAP)

autor: Marcin Boguszewski

mbo/ dki/