Wtorek, 4 sierpnia 2020. Imieniny Dominiki, Dominika, Protazego

Wracamy do tematu: Co z połączeniem al. Warszawskiej z ulicą Wilczyńskiego?

2020-07-24 13:46:28 (ost. akt: 2020-07-24 13:45:49)

Autor zdjęcia: Wojciech Benedyktowicz

Olsztyński ratusz miał w planach połączenie alei Warszawskiej z ulicą Wilczyńskiego. Musiał się tylko porozumieć z uniwersytetem w sprawie terenów. Inwestycja na razie stanęła. Dlaczego?

O tym, że miasto szykuje się do zabezpieczenia terenów potrzebnych do budowy drogi, która połączy aleję Warszawską z ulicą Wilczyńskiego, pisaliśmy jeszcze pod koniec 2018 roku. Miasto musiało porozumieć się z uniwersytetem w sprawie terenów potrzebnych do budowy drogi. To jednak tylko jedna strona medalu, bo już wtedy był problem z finansowaniem.

Przypomnijmy. Mieszkańcy od lat upominają się o przedłużenie ulicy Wilczyńskiego do alei Warszawskiej. Taka droga bez wątpienia pozwoliłby odciążyć komunikacyjnie południowe osiedla Olsztyna. Mieszkańcy tych terenów mieliby dzięki temu znacznie skróconą drogę m.in. do Kortowa. Odetchnęłaby też aleja Sikorskiego.

Miasto rozpisało przetarg na „Wyodrębnienie z dokumentacji projektowej odcinka drogowego od alei Warszawskiej do łącznika NDP — ulicy Kalinowskiego w celu uzyskania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej”. Ten przetarg dotyczył wymiany gruntów między miastem a Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim. Żeby wybudować drogę, miasto musi być właścicielem terenu, po którym ma ona przebiegać. Specustawa pozwala na przejęcie terenów od obecnego właściciela w zamian za odszkodowanie.

— Na początek podzielimy cały teren na dwie części i w pierwszej kolejności złożymy wniosek o przejęcie ZRID-em (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej — red.) terenów przy alei Warszawskiej, które należą do uniwersytetu. Obecnie określamy, jakiej wielkości tereny przejmiemy na początek — wyjaśniała nam wówczas Marta Bartoszewicz, rzeczniczka Urzędu Miasta.

Nieoficjalnie mówiło się też, że w zamian za działki potrzebne do inwestycji, UWM dostanie grunty przy szpitalu uniwersyteckim. Wykonanie koncepcji programowej inwestycji „Budowa połączenia drogowego — przedłużenia ulicy Wilczyńskiego do alei Warszawskiej” miasto zleciło jeszcze w 2011 roku.

Rok później powstały trzy warianty jej realizacji. Zakres obejmuje przedłużenie ulicy Wilczyńskiego — od ulic Hallera i Popiełuszki do projektowanego przebiegu trasy NDP, odcinek trasy NDP do alei Warszawskiej, a także przedłużenie ulicy Bukowskiego — od ulicy Bartąskiej do przedłużenia ulicy Wilczyńskiego. Na początku 2014 roku prezydent Olsztyna wydał zarządzenie w sprawie powołania komisji, która miała zająć się przetargiem na wykonanie dokumentacji projektowej. Umowę na wykonanie projektu drogi podpisano w maju 2014 roku. Inwestycja trafiła na listę realizacji, na które miasto potrzebuje dotacji unijnej. Raport geologiczny już jest. Miasto dysponuje nim od 2015 roku. Wróciliśmy do tematu po mailu od pana Karola.

— Ostatnio kolejny raz musiałem objeżdżać pół Olsztyna, żeby dostać się na Jaroty i przypomniałem sobie, że ratusz planował przedłużenie ul. Wilczyńskiego do al. Warszawskiej. Czy coś się w tej sprawie ruszyło? — zapytał czytelnik.

Odpowiedź ratusza jest krótka.
— Nie mamy środków, żeby kontynuować to zadanie — poinformowała Marta Bartoszewicz.

Dopytaliśmy też, czy miastu udało się przejąć jakiekolwiek grunty od UWM-u.
— Jeszcze nie przejęliśmy tych terenów. Ustalamy nieruchomości zamienne, jako odszkodowanie za grunty — mówi Marta Bartoszewicz.

Wciąż czekamy na odpowiedź UWM w tej sprawie. Do tematu wrócimy.

Paweł Jaszczanin


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (24) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Jarecki #2952675 | 109.241.*.* 25 lip 2020 18:11

  Po raz kolejny pytam .Po co nam prezydent,który nie umie pozyskać środków dosłownie na nic !!!!Na halę sportową nie ma,na stadion,na lodowisko,na ulice, chodniki,też nie ma i nie potrafi zorganizować .Na taczki z tym nieudolnym ratuszowym nieudaczników !!!!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Pazerny UWM #2952606 | 77.111.*.* 25 lip 2020 13:07

   Swoją drogą to jednak ten UWM to jest pazerny. Zamiast przystać na możliwość odszkodowania pieniężnego to za wszelką cenę żąda w zamian nowych gruntów, jakby mało mieli w mieście dotychczasowych. Znacznie bardziej renomowane uczelnie krajowe mają raptem kilka budynków, ale oczywiście warmińskie magnificencje muszą mieć dużo ziemi, mimo, że z roku na rok ubywa studentów. Wychodzi na to, że mieszkańcy znaczą znacznie mniej, niż jaśnie profesura.

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. www #2952555 | 88.156.*.* 25 lip 2020 10:40

   proponuję zająć się również tematem , które miasto zapewniało , że już będzie wykonywane. Chodzi o prawoskręty na rondzie katastrofy , Bałtycka -Artyleryjska!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. bubu #2952477 | 83.28.*.* 25 lip 2020 07:28

   "Nie mamy środków, żeby kontynuować to zadanie" - jakie to kwoty? Może lepiej wykonać to zadanie niż brnąć w tramwaje?

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. PGR Olsztyn #2952443 | 5.173.*.* 24 lip 2020 23:41

    właścicielem gruntów jest Uniwersytet a nie miasto? to jakaś parodia, a skąd ma te grunty Uniwersytet skoro finansowany jest z pieniędzy miasta? polska to stan umysłu

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-9) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (24)