Niedziela, 31 maja 2020. Imieniny Anieli, Feliksa, Kamili

Dworzec główny w Olsztynie nie jest zabytkiem. Sąd zgodził się z ministrem

2020-02-27 15:49:12 (ost. akt: 2020-02-27 17:44:31)
Dworzec PKP

Dworzec PKP

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie nie uchylił decyzji ministra kultury w sprawie odmowy wpisania do rejestru zabytków dworca Olsztyn Główny. Sąd oddalił skargę stowarzyszenia, które domagało się uchylenia decyzji ministra.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie nie dopatrzył się błędu w decyzji ministra kultury i dziedzictwa narodowego, odmawiającej wpisania do rejestru zabytków kompleksu dworcowego w Olsztynie. W czwartek (27 lutego) sąd odrzucił skargę stowarzyszenia Forum Rozwoju Olsztyna, które chciało uchylenia decyzji ministra w tej sprawie.

Zobacz także: Wkrótce zobaczymy, jaki będzie olsztyński dworzec Wkrótce zobaczymy, jaki będzie olsztyński dworzec Co z dworcem PKP, kiedy zobaczymy projekt nowego obiektu? Coraz częściej pytają nas o to czytelnicy. — Niedługo przedstawimy projekt — zapewniają kolejarze.
— Skarga została oddalona przez sąd jako zupełnie niezasadna — mówi Rafał Twarowski, prezes spółki Retial Provider, która w miejscu istniejącego dworca PKS planuje budowę galerii z funkcją dworca autobusowego oraz hotelu. — Nie spodziewaliśmy się innej decyzji. Jest to tak jasne, klarowane.

Zobacz także: Olsztyński dworcowy wieżowiec zostanie wyburzony, są już plany dotyczące tego, co powstanie na jego miejscu Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu Spółka Retail Provider kupiła wieżowiec przy olsztyńskim dworcu głównym. Po wyburzeniu na tym terenie znajdzie się hotel i galeria handlowa z funkcją...
— Cieszy mnie, że WSA nie znalazł w samej procedurze wydawania decyzji jakichkolwiek błędów merytorycznych, administracyjnych, proceduralnych — dodaje prezes Twarowski. — Jak również odniósł się w swoim ustnym orzeczeniu, argumentacji do tego, że też merytorycznie nie widzi powodów, dla których miałaby być to inna decyzja niż ta , która została wydana wcześniej przez uprawnione organy do oceny tego, czy coś jest zabytkiem, czy nie jest. 

Wyrok sądu oznacza, że rozstrzygnięcie ministra kultury podtrzymujące decyzję Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w sprawie odmowy wpisania kompleksu dworcowego do rejestru zabytków, jest wiążące.

Jednak wyrok WSA jest nieprawomocny. FRO może odwołać się od tego wyroku do NSA.


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (53) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Zburzyć toto #2877699 | 89.228.*.* 28 lut 2020 23:53

  jak najszybciej! Z zabytkiem ten barak nie ma nic wspólnego!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. st #2877632 | 208.76.*.* 28 lut 2020 20:28

   W jaki sposob FRO spowalnia budowe dworca? PKP nie ma nawet projektu, Firma Retail-Krzak dopiero niedawno nabyla biurowiec, zeby miec kompletna dzialke, ale to oczywiscie wszystko przez FRO. Wezcie pod uwage drodzy czytelnicy GO, ze w razie wyburzenia obecnego obiektu duzo latwiej bedzie przepchnac cokolwiek, naprawde COKOLWIEK stawiajac alternatywe albo barak, albo dziura w ziemi...

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. J20 #2877530 | 95.160.*.* 28 lut 2020 16:52

    Ten rejon miasta jak żaden inny potrzebuje rewitalizacji. Zniszczyć ten betonowy kloc śmierdzący sikami i gołębią sraką, zająć się w końcu pozostałością po Gromadzie. Bezdomnych meneli wywieźć na towarową. Zrobić posterunek straży miejskiej naprzeciwko McDonald's by wlepiali mandaty wieśniakom czekającym na okejki którzy nie mogą wytrzymać 30 minut i chleja piwsko za pawilonami post przystankach, drą mordy i rzucają wszędzie obgachy wypalone aż do filtra.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. Jeheh #2877514 | 94.140.*.* 28 lut 2020 16:13

    Te pseudo stowarzyszenia ktoś powinien wziąć pod lupę

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   3. Xxx #2877510 | 5.173.*.* 28 lut 2020 16:04

    W zwiazku z ogloszonym remontem uranii zapytowuję czy FRO bedzie równie zapiekle protestowała przed jej modernizacją? Czy liczy się tylko interes członkow fro zlokaliwoany w okolicy dworca?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (53)