Piątek, 10 lipca 2020. Imieniny Filipa, Sylwany, Witalisa

Pieszo w różnych intencjach

2019-08-03 07:59:58 (ost. akt: 2019-08-02 14:01:59)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Niosą przed Obraz Matki Bożej na Jasnej Górze nie tylko bąble na stopach i zdarte buty, ale przede wszystkim swoje intencje. A te są bardzo różne. Od podziękowań za zdaną maturę po prośby o zdrowie dla bliskich. Wyruszyli z Olsztyna 30 lipca.

Pielgrzym to człowiek w drodze. Co roku do Częstochowy docierają w połowie sierpnia piesi pielgrzymi z całej Polski. Są ich dziesiątki tysięcy. Tegoroczna Warmińska Pielgrzymka Piesza jest trzydziestą szóstą z kolei. Pątnicy, bo tak nazywani są pielgrzymi, z samego Olsztyna wyruszyli w dwóch grupach. Jedna jest z samego Olsztyna, druga z okolic. Po drodze dołączają do nich grupy z innych miejscowości Archidiecezji Warmińskiej. W liczącą 500 kilometrów trasę wyruszyło w tym roku blisko 400 osób. Dla olsztynian pielgrzymka zaczęła się mszą świętą w Konkatedrze Świętego Jakuba. Koncelebrowało ją aż dwunastu kapłanów, którym przewodniczył sam ksiądz arcybiskup metropolita warmiński Józef Górzyński.

— Chcę podziękować za zdana maturę i że dostałam się na studia — mówi Marta z Barczewa. — Idę razem z dwiema koleżankami. Jesteśmy harcerkami. Wiemy, że to bardzo duży wysiłek. Jednak nic, co wartościowe nie przychodzi bez wysiłku. Tak samo jest i z nauką i z modlitwą — dodaje maturzystka.

Trudno było nie zwrócić uwagi na pielgrzymią rodzinę. Rodzinę w dosłownym tego znaczeniu, bo na pielgrzymi szlak wyruszyło małżeństwo z dziećmi i kuzynami. Jak pozostali mają wyróżniające tegorocznych pielgrzymów niebieskie koszulki i chroniące głowy przed słońcem kapelusze.

— Jesteśmy z parafii Świętego Józefa w Olsztynie. Idziemy kolejny raz. Szliśmy już, jak żona była w ciąży, więc nasze dzieci, to prawdziwi pielgrzymkowi rekordziści — stwierdza Mariusz Mieczajec. — W tym roku modlę się o zdrowie swoich rodziców.

Najmłodszy z rodziny pątników ma osiem lat. Większość trasy przebędzie w specjalnym wózku, który skonstruował pan Mariusz. Pojazd ma zabezpieczenie przed deszczem i solidne opony na kołach. Hasłem tegorocznej Warmińskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górą jest “W mocy Bożego Ducha”. Właśnie to odniesienie do działania Ducha Świętego motywuje wielu z olsztyńskich pielgrzymów. Dają temu wyraz w prośbach zanoszonych Matce Bożej na Jasną Górę.

— Swoją pielgrzymkę traktują dosłownie jako drogę. Czasem trzeba wiele przejść, żeby zrozumieć, co jest ważne. Idę w intencji przyjaciela, który jest uzależniony od narkotyków. Często z nim rozmawiam. Jego podróż jest zupełnie inna. I tak, jak mówił ksiądz arcybiskup w swoim kazaniu trzeba wiedzieć dokąd się zmierza — mówi Michał z Olsztyna.

W czwartek 1 sierpnia warmińscy pątnicy doszli do Janowca Kościelnego. Tu spotkały się wszystkie grupy tworzące Warmińską Pielgrzymkę Pieszą. Dalej idą już razem.

Średnia trasa pokonywana każdego dnia przez pielgrzymów, to około 40 kilometrów. Pątnicy mają zabezpieczenie medyczne i kwatermistrzowskie. Nocują w parafiach, do których docierają o zmierzchu. Już tradycyjnie goszczą ich w swoich domach prywatne osoby, które zadeklarowały taką gotowość swoim proboszczom. Na trasie nie brak odpoczynków i postojów na posiłki, które przygotowują pątnikom mieszkańcy miejscowości, przez które przechodzi pielgrzymka. Do niezbędników pielgrzyma, oprócz silnej wiary, należą opatrunki na stopy i igły, którymi codziennie przekuwają bąble na stopach.

— Te tzw purchle robią już po pierwszym dniu. Przekuwam je igła i opatruję stopy. Najgorszy jest moment po postoju, kiedy trzeba wstać i je rozchodzić. To naprawdę boli — stwierdza pani Agata, która w pielgrzymce idzie już dziewiąty raz. — Ale czym byłaby pielgrzymka bez bólu — dodaje.

sk

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (28) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Do moderatora - Olsztyniacy #2772375 | 193.46.*.* 5 sie 2019 10:45

  W nawiązaniu do niektórych treści komentarzy obrażających uczucia religijne, na podstawie art., 196 k.c oraz regulaminu Gazety Olsztyńskiej, żądamy zlikwidowania komentarzy obrażających nas katolików. Niniejszą informacje proszę przekazać redaktorowi naczelnemu. Z niniejszego komentarza i komentarzy obraźliwych zostanie zrobiony tzw, zrzut ekranu który może posłużyć dalszemu postępowaniu

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. w intencji słuzby zdrowia energetyki i deszcz #2772334 | 193.46.*.* 5 sie 2019 08:51

   w intencji słuzby zdrowia energetyki i deszczu buahahaha, żeby wszystkie loty nie wyszły na jaw i żeby dalej płynęła struga pieniędzy obywateli do kościółka

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. sam #2772059 | 88.156.*.* 4 sie 2019 15:52

   Polecam film Biała sukienka -dla myślących

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Koscielny #2772008 | 86.29.*.* 4 sie 2019 13:05

   niech idą, aby tylko dróg nie tarasowali i poboczy nie zaśmiecali

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. Jakub #2771955 | 176.221.*.* 4 sie 2019 11:05

   Gdyby to była islamska pielgrzymka to odważnych do umieszczania jadowitych komentarzy byłoby znacznie mniej. Jesteście tak samo odważni jak ci co pod koniec komuny z hukiem rzucali legitymacje partyjne.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   Pokaż wszystkie komentarze (28)