Sobota, 25 stycznia 2020. Imieniny Miłosza, Pawła, Tatiany

Sanepid ostrzega: woda z Bagna nie nadaje się do picia

2017-08-23 19:00:00 (ost. akt: 2017-08-23 16:55:07)
Zdjęcie jest ilustracją do treści

Zdjęcie jest ilustracją do treści

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Mieście Lubawskim stwierdził brak przydatności wody do spożycia w wodociągu publicznym Bagno. Wodociąg zaopatruje w wodę 8 miejscowości - Bagno, Jamielnik, Pustki, Radomno, Chrośle, Gryźliny, Lekarty, Nowy Dwór Bratiański. Łącznie to prawie 3 tys. osób.

Administrator wodociągu został zobligowany do poinformowania konsumentów o braku przydatności wody do spożycia i zapewnienia wody o właściwej jakości z innego, zastępczego źródła.

Bagno, Jamielnik, Pustki, Radomno, Chrośle, Gryźliny, Lekarty, Nowy Dwór Bratiański to jednak nie jedyne miejscowości, w których stwierdzono brak przydatności wody do spożycia. Z uwagi na zanieczyszczenie mikrobiologiczne brak przydatności obowiązuje w następujących wodociągach:

powiat ostródzki:
wodociąg lokalny OW Osada Danków w Wielimowie – brak przydatności z uwagi na wysoki wzrost ogólnej liczby mikroorganizmów w 22ºC po 72h.

powiat ełcki:
wodociąg Prostki – brak przydatności z uwagi na wysoki wzrost ogólnej liczby mikroorganizmów w 22°C po 72h; zaopatruje w wodę 2 miejscowości – Prostki i Bogusze (2835 osób). Administrator wodociągu podjął decyzję o przełączeniu sieci wodociągowej na zasilanie z wodociągu Bobry o dobrej jakości wody.

powiat iławski:
Wodociąg Franciszkowo - brak przydatności z uwagi na obecność bakterii grupy coli.
Wodociąg zaopatruje w wodę 10 miejscowości: Franciszkowo, Franciszkowo Dolne, Borek, Pikus, Stanowo, Przejazd, Mątyki, Urwisko, Gramoty, Dąbrowa (1529 osób).
Administrator wodociągu podjął decyzję o wyłączeniu z eksploatacji SUW we Franciszkowie i przełączeniu sieci wodociągowej na SUW we Frednowy i Kałduny.

powiat olsztyński:
wodociąg lokalny Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie przy
ul. Warszawskiej 30. Administrator wodociągu podjął decyzję o przełączeniu sieci wodociągowej na zasilanie z wodociągu w Olsztynie o dobrej jakości wody.
wodociąg Szpitala Powiatowego w Biskupcu. Powodem stwierdzenia braku przydatności była obecność bakterii grupy coli w pobranych próbkach wody.
Administrator wodociągu zapewnił pacjentom zastępcze źródło wody poprzez przyłączenie do wodociągu Biskupiec o dobrej jakości wody.

powiat piski:
wodociąg Karpa – brak przydatności z uwagi na wysoki wzrost ogólnej liczby mikroorganizmów w 22°C. Wodociąg zaopatruje w wodę miejscowości: Karpa, Hejdyk
i Ciesina (210 osób).

powiat lidzbarski:
wodociąg Zespołu Opieki Zdrowotnej w Lidzbarku Warmińskim. Powodem stwierdzenia braku przydatności była obecność bakterii grupy coli w pobranych próbkach wody. Administrator wodociągu zapewnił pacjentom zastępcze źródło wody poprzez przyłączenie do wodociągu Lidzbark Warmiński o dobrej jakości wody.

powiat działdowski:
wodociąg Działdowo - brak przydatności z uwagi na obecność bakterii grupy coli i Enterokoków. Wodociąg zaopatruje w wodę 8 miejscowości: Działdowo, Pierławki, Wysoka, Księży Dwór, Prusinowo, Komorniki, Rudolfowo, Malinowo – (22876 osób).

powiat nowomiejski:
wodociąg Bagno - brak przydatności z uwagi na obecność bakterii grupy coli. Wodociąg zaopatruje w wodę 8 miejscowości - Bagno, Jamielnik, Pustki, Radomno, Chrośle, Gryźliny, Lekarty, Nowy Dwór Bratiański – 2696 osób.


Z kolei z uwagi na na utrzymujące się ponadnormatywne stężenia parametrów fizykochemicznych w wodzie, zakaz spożywania wody obowiązuje w:

[quotepowiat ostródzki:
wodociąg OW STANICA WODNA – jon amonowy; nie zaopatruje w wodę stałych mieszkańców, jest wykorzystywana w ośrodku turystycznym.

powiat lidzbarski:
wodociąg Wilczkowo – żelazo, mangan, jon amonowy; zaopatruje 4 miejscowości: Ełdyty Małe, Ełdyty Wielkie, Wilczkowo, Zajączki – 751 osób. Administrator wodociągu podjął decyzję o przełączeniu sieci wodociągowej na zasilanie z wodociągu w Lubominie o dobrej jakości wody.

powiat ełcki:
wodociąg Kobylin – mangan; zaopatruje 13 miejscowości: Glinki, Kobylinek, Kobylin, Sokółki, Długochorzele, Gorczyce, Guty Rożyńskie, Kurzątki, Marchewki, Wojtele, Krupin, Popowo, Sołtmany – 1086 osób. Administrator wodociągu podjął decyzję o przełączeniu sieci wodociągowej na zasilanie z wodociągu Bobry o dobrej jakości wody.

powiat bartoszycki:
wodociąg Smodajny – chlorki. Wodociąg zaopatruje w wodę 7 miejscowości: Smodajny, Dobroty, Dzietrzychowo, Lipica, Romaliny, Gaje, Majmławka (651 osób).
wodociąg Gierkiny – żelazo, jon amonowy; wodociąg zaopatruje 1 miejscowość: Gierkiny –127 osób.
wodociąg Masuny – jon amonowy; wodociąg zaopatruje 1 miejscowość: Masuny – 165 osób.[/quote]
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. zaniepokojony #2313194 | 188.112.*.* 24 sie 2017 09:40

  A co z kałużami? Czy też nie można?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. mieszkaniec #2313131 | 109.196.*.* 24 sie 2017 08:24

  Szanowna redakcjo tytuł artykułu brzmi trochę komicznie, mimo że dotyczy sprawy ważnej dla zdrowia mieszkańców. Znacznie leszy przekaz ma forma "...w miejscowości Bagno". A to tylko moje subiektywne zdanie ;-)

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Olo #2312973 | 46.169.*.* 23 sie 2017 21:59

   Jak sama nazwa wskazuje wody z bagna nie pijemy :)

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Nic dodać #2312904 | 37.47.*.* 23 sie 2017 20:51

   Nic ująć

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. malyjurek #2312810 | 83.9.*.* 23 sie 2017 19:16

   Nazwa wodociągu mówi sama za siebie..

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz