Czwartek, 9 lipca 2020. Imieniny Hieronima, Palomy, Weroniki

Skazani na dożywocie domagali się przeprosin. Sąd oddalił pozew

2016-11-24 18:06:43 (ost. akt: 2016-11-24 14:24:04)

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Dwaj mężczyźni zostali skazani na dożywocie za brutalne zabójstwo młodocianych braci w 1998 roku w Giżycku. Teraz pozwali o naruszenie dóbr osobistych trzeciego współwinnego zabójstwa. Sąd nie przyznał im racji.

Zobacz także: Domagają się przeprosin od tego, który ich wsadził za zabójstwo Domagają się przeprosin od tego, który ich wsadził za zabójstwo Za głośne zabójstwo nastoletnich braci z Giżycka w 1998 roku odsiadują wyrok dożywocia. Wciąż utrzymują jednak, że są niewinni. Od człowieka, przez którego...
Zobacz także: Skazani na dożywocie za zabójstwo domagają się przeprosin. To jedna z pierwszych takich spraw w Polsce! Skazani na dożywocie za zabójstwo domagają się przeprosin. To jedna z pierwszych takich spraw w Polsce! Dwóch mężczyzn skazanych na dożywocie za zabójstwo domaga się przeprosin od człowieka, przez którego trafili do więzienia. Pozew o naruszenie dóbr osobistych...
Giżyckie zabójstwo z 1998 roku było wstrząsnęło opinią publiczną. Bracia N.: 15-letni Adam i 11-letni Szymon byli bici i kopani, w gardło starszego wbito dwa 40-centymetrowe kije. Oprawców było pięciu. Najwyższe wyroki, dożywocie, dostali Marcin Ch.i Krzysztof K., uznani przez sąd za głównych winowajców. 25 lat dostał Robert T., zdaniem sędziego, był współwinny zbrodni. Zeznania tego ostatniego obciążały dwóch pierwszych.

Robert T. przez lata zeznania wielokrotnie zmieniał — choćby przed fundacją Helsińska Fundacja Praw Człowieka mówił, że K. i Ch. są niewinni, jednak Sąd Najwyższy nie uznał tego za dowód. W ich winę nie uwierzyli nigdy rodzina i przyjaciele. W lipcu do Sądu Okręgowego wpłynął pozew cywilny, w którym mężczyźni zarzucają Robertowi T. naruszenie dóbr osobistych i domagają się przeprosin na łamach mediów.

W środę ogłoszono wyrok. Sąd do precedensu nie dopuścił i powództwa nie uwzględnił. Sędzia Ewa Oknińska, powołała się na artykuł 11 kodeksu prawa cywilnego, mówiący o związaniu sądu cywilnego wyrokiem karnym skazującym.
— Uwzględnienie powództwa w niniejszej sprawie oznaczałoby podważenie prawomocnego wyroku karnego — tłumaczyła. — Pozwany nie był skazany za składanie fałszywych oświadczeń, a powodowie byli skazani między innymi, podkreślam, między innymi na podstawie zeznań.

łw

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. on #2121065 | 178.37.*.* 26 lis 2016 09:19

  cyt..."Bracia N.: 15-letni Adam i 11-letni Szymon byli bici i kopani, w gardło starszego wbito dwa 40-centymetrowe kije. Oprawców było pięciu. ...." Czy to nie wystarczy a żeby uzmysłowić sobie kim byli OPRAWCY ? Oni nie ukradli batonika , oni nie pobili chłopaków, ONI z zimna krwią w sposób bestialski zamordowali dwóch chłopców którzy nie mieli żadnych szans obrony przed tymi bestiami. Współczuję rodzinie zamordowanych , współczuje tez rodzinie oprawców ale niestety czasu nic nie zmieni

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. 23ali #2120730 | 84.154.*.* 25 lis 2016 17:20

  Kiedy pojawia sie art.na temat tej okropnej zbrodni ...pojawiaja sie i komentarze .Rodzina "broni" bandytow a reszta ma wyrobione zdanie .Rodzice ,rodzino jako dorosly "facet" ojciec dzieci rozumiem Was ale ? proponuje Wam nie czytac ,wasi synowie nie maja szansy na litosc wsrod userow i jak widzicie sami w Sadach .Nie pamietam czy wyrok dozywocia otrzymali z klauzula "bez mozliwosci ubiegania sie o warunkowe zwolnienie" czy tez nie .Jezeli nie to za ok 12 lat beda mogli sie o nie starac ,gdyby to zalezalo ode mnie w zyciu by nie otrzymali ,byc moze inni beda mieli wiecej zrozumienia . Do czego zmierzam - cala piatka dopuscila sie zbrodni ohydnej , pstwila sie nad bezbronnymi dwojka uczestnikow okazala sie byc najbardziej bestialska otrzymala najwyzszy z mozliwych wyrokow ,sprawiedliwosci stalo sie zadosc .Naruszenie owego status quo bedzie budzic emocje i sprzeciw ludzi, gizycczan .Mam nadzieje ,ze rodzina wykorzystala juz wszystkie mozliwosci i nie da wiecej powodow do "nerwow" komentujacych. Autor tego art. jak i poprzedniego niby ten sam ale jak inaczej pisze ?!

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. sikh #2120494 | 89.229.*.* 25 lis 2016 11:53

  Po IP widać, że komentują tu dwie osoby, które się zmultiplikowały ;-)

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. LP #2120489 | 188.252.*.* 25 lis 2016 11:47

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Już popisaliście ... ulżyło wam .... więc ubierać buciki i marsz do przedszkola dzieci Pani już na was czeka pora leżakowania się zbliża !!!!!

  2. stara baba #2120377 | 88.156.*.* 25 lis 2016 09:45

   W tym przypadku to nie ludzie, to bestie.

   Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (12)