Ponad 400 osób z naszego regionu chce wstąpić do WOT

2019-04-11 10:39:51(ost. akt: 2019-04-11 11:12:31)

Autor zdjęcia: Arch.WOT

Od 4 lutego br. na terenie całego kraju trwa kwalifikacja wojskowa. Do tej pory najwięcej wniosków do służby w WOT na Warmii i Mazurach przyjęły zespoły z Olsztyna i Ostródy. Chętnych nie brakuje również w Lidzbarku Warmińskim, Giżycku czy Węgorzewie.
Na Warmii i Mazurach ponad 400 osób zadeklarowało chęć wstąpienia do WOT. Rekrutacja podczas kwalifikacji potrwa do 26 kwietnia.

Od 4 lutego br. na terenie całego kraju trwa kwalifikacja wojskowa. Stawienie się na wezwanie komisji jest dużą szansą dla poborowych. W jednym miejscu i czasie mogą oni uzyskać orzeczenie lekarskie z określoną kategorią zdrowia, zostanie im założona ewidencja wojskowa, otrzymają książeczkę wojskową, ale mogą też złożyć wniosek do służby w piątym rodzaju sił zbrojnych – Wojskach Obrony Terytorialnej.

Komisje lekarskie pracują na szczeblu każdego powiatu i orzekają o zdolności do służby wojskowej. W tym roku po raz drugi przy komisjach organizowane są punkty rekrutacyjne, wystawiane przez wszystkie trzynaście brygad OT. Od początku kwalifikacji Terytorialsi towarzyszyli 1500 komisjom i przyjęli 4000 wniosków od ochotników, którzy chcą wstąpić do WOT.

Na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, w organizowanych przez
4 Warmińsko-Mazurską Brygadę Obrony Terytorialnej mobilnych punktach rekrutacyjnych, można uzyskać informacje na temat specyfiki służby, zasad naboru, a także poznać wyposażenie Terytorialsów oraz porozmawiać z żołnierzami.

Do tej pory najwięcej wniosków do służby w WOT na Warmii i Mazurach przyjęły zespoły z Olsztyna i Ostródy. Obie komisje przyjęły po około 100 wniosków. Na komisji w Elblągu chęć do wstąpienia w szeregi WOT zadeklarowało blisko 70 osób. Podobnie w Ełku, komisja zebrała około 70 wniosków do WOT. Chętnych nie brakuje również w Lidzbarku Warmińskim i Giżycku. W tych komisjach ponad 60 osób chce podjąć wyzwanie i wstąpić do WOT.

Należy wspomnieć, że do WOT mogą wstąpić nie tylko osoby poddające się w tym roku kwalifikacji wojskowej. W każdej chwili można to zrobić w macierzystej Wojskowej Komendzie Uzupełnień. Tutaj ochotnicy uzyskają szczegółowe informacje o procesie rekrutacji, załatwią niezbędne formalności i zostaną skierowani na badania.

W razie niestawienia się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny, wójt lub burmistrz (prezydent miasta) z urzędu albo na wniosek przewodniczącego powiatowej komisji lekarskiej lub wojskowego komendanta uzupełnień nakłada na osobę podlegającą kwalifikacji wojskowej grzywnę w celu przymuszenia albo zarządza przymusowe doprowadzenie przez Policję do kwalifikacji wojskowej w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Rzecznik prasowy
41 Batalionu Lekkiej Piechoty w Giżycku

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5