Dziś ostatni dzień lata, jutro pierwszy dzień jesieni

2017-09-21 15:00:00(ost. akt: 2017-09-21 14:46:21)

Autor zdjęcia: Monika Kacprzak

Kalendarzową jesień powitamy w sobotę. Jej data jest stała i niezmienna (23 września), jednak astronomiczna jesień rozpocznie się już jutro o godzinie 22.02. Czy tego chcemy czy nie, dzisiejszy dzień jest więc ostatnim dniem lata.
Szaro buro i ponuro, a do tego deszczowo – nie tak wyobrażamy sobie ostatni dzień lata, prawda? Niestety, musimy pogodzić się z myślą, że już jutro wkraczamy w jesień. Dokładniej, astronomiczną jesień, która rozpocznie się o godzinie 22.02, gdy Słońce przejdzie przez punkt równonocy jesiennej. Jesień kalendarzową przywitamy dzień później, czyli w sobotę. Jej data jest stała i niezmienna. Czy pierwszy dzień kalendarzowej i astronomicznej jesieni może nastąpić w tym samym czasie? Może! Tak było w 2015 roku i tak tez będzie w roku 2018 i 2019.


Podczas jesieni dzień staje się coraz krótszy, a noc się wydłuża. Dostrzegamy i odczuwamy tę zmianę bardzo szybko i niestety ma ona wpływ na nasze samopoczucie. Wielu z nas dopada twz. jesienne przesilenie, czyli szereg charakterystycznych objawów: ospałość, rozdrażnienie, brak motywacji, zmęczenie związane z coraz krótszymi dniami, a co za tym idzie – zmniejszoną ilością światła słonecznego. I chociaż wielu z nas uznaje, że to najgorsza pora roku, jesienne krajobrazy potrafią być zachwycające. Pozostaje już tylko wierzyć, że słoneczna pogoda jeszcze do nas wróci.

Jeśli udało Wam się już zobaczyć pierwsze sygnały jesieni i uchwyciliście je na zdjęciach, podeślijcie je do nas: węgorzewo@gazetaolsztynska.pl, a my chętnie je udostępnimy.

(mk)

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5