Inicjatywa, która wyzwoliła społeczną energię

2017-06-29 14:15:35 (ost. akt: 2017-06-29 14:18:36)

Autor zdjęcia: wt

Za nami wyjątkowa noc w Zabroście Wielkim. Wydarzenie odbyło się z okazji 100-letniej rocznicy odbudowy wsi po zniszczeniach I wojny światowej oraz obchodów nocy świętojańskiej. Zobaczcie jakie atrakcje czekały tego wieczora na uczestników imprezy.
Jubileuszowi towarzyszył panel naukowy, w którym wziął udział dr Jerzy Łapo z Muzeum Kultury Ludowej opowiadając o historii tej niezwykłej miejscowości oraz obrzędach związanych z nocą świętojańską. Kolejną częścią panelu była oczekiwana przez wszystkich plenerowa premiera filmowa 3d Zabrostu Wielkiego z 1917r. W wirtualną podróż po dawnym Zabroście zabrali wszystkich naukowcy Pracowni Skanerów 3d Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego: Marta Bura i Janusz Janowski, omawiając historię zabytkowej architektury zeskanowanych budynków.\

Podczas imprezy goście mogli zwiedzać również plenerową wystawę dotycząca unikalnej architektury Zabrostu Wielkiego.
— To przedsięwzięcie wymagało ścisłej współpracy wszystkich współorganizatorów, wielu spotkań, rozmów, a przede wszystkim ogromu pracy — mówi dyrektor GOK-u w Budrach Aneta Stankiewicz. — Zmobilizowali się do działania wszyscy mieszkańcy (porządkowanie terenu, pieczenie ciast, przygotowanie pierogów i wykonanie jubileuszowego tortu i wiele innych).

Zabawy dla najmłodszych i występy sceniczne
Impreza zorganizowana z okazji jubileuszu, okraszona była również bogatym blokiem rekreacyjnym dla dzieci. W części artystycznej z koncertami wystąpiły: zespół Wodohraj z Węgorzewa oraz zespoły z Gminnego Ośrodka Kultury w Budrach jak Absolwent, Budzewiaki, Barwy Jesieni, Alebabki oraz Kochane Bachorki. Słodkim finałem dla naukowych i artystycznych wrażeń była degustacja pierogów i ciast przygotowanych przez miejscowe stowarzyszenie oraz skosztowanie pieczonego prosiaka zakupionego przez GOK w Budrach.
Resztę artykułu przeczytasz w najbliższym wydaniu WT.
(dp)

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5