Studium wiedzy o regionie w MKL

2017-02-04 09:00:00(ost. akt: 2017-02-04 09:20:56)

Autor zdjęcia: mm

Miejsca zbrodni na obywatelach polskich pochodzenia żydowskiego w Prusach Wschodnich, Wileńszczyzna- symbole polskiego dziedzictwa i kultury, Opór- oportunizm- współpraca. Prusowie wobec zakonu krzyżackiego w dobie podboju – to tylko trzy z dziesięciu wyjątkowych spotkań organizowanych przez Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie.
Po raz kolejny ruszył cykl spotkań "Studium wiedzy o regionie". W ramach bezpłatnych wykładów w Muzeum uczestnicy mogą wysłuchać prelekcji oraz zwiedzić wystawę.
— Jest to oferta dla wszystkich: młodzieży, seniorów, każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie— mówi Krystyna Jarosz, kustosz MKL w Węgorzewie.— Staramy się by w ramach spotkań umożliwić kontakt mieszkańców z historykiem, archeologiem, etnologiem, a także kolekcjonerem. W tym roku przykładem takiego człowieka z pasją jest Jerzy Zinkiewicz, gość czerwcowego Studium wiedzy o regionie zatytułowanego "W okowach pasji poetyckiej i muzycznej".

Pierwsze spotkanie za nami
19 stycznia odbył się wykład historyczny Krystyny Jarosz pt. " Miejsca zbrodni na obywatelach polskich pochodzenia żydowskiego w Prusach Wschodnich - upamiętnienie". Uczestnikom przybliżono temat w kontekście 75. rocznicy konferencji w Wannsee, podczas której naziści przyjęli plan wymordowania 11 mln Żydów.
— Wystarczyło 90 minut, by uczestnicy konferencji porozumieli się co do istoty sprawy do tzw. "ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej"— mówi Krystyna Jarosz.— Od momentu dojścia narodowych socjalistów do władzy rozpoczął się państwowy terror. To, że również w Prusach Wschodnich istniały „wychowawcze obozy pracy”, obozy przejściowe i koncentracyjne dla jeńców wojennych i robotników z różnych krajów europejskich, przez długi czas stanowiło temat tabu. A groza panowała tu nie mniejsza niż w innych nazistowskich obozach.
Styczniowe spotkanie cieszyło się dużą popularnością. Wiele osób z zaciekawieniem wysłuchało wykładu.

Przed nami 9 spotkań
Przed nami jeszcze dziewięć spotkań w ramach rocznego cyklu. Najbliższe odbędzie się 23 lutego 2017 r. z Danielem Doktórem, przyrodnikiem i opiekunem ostoi ptaków IBA . Zaprezentuje temat "Bieżąca sytuacja w stadzie wolnościowym koników polskich w rezerwacie przyrody Jeziora Siedmiu Wysp".
—Jeżeli ktoś chciałby zaprezentować swój temat to prosimy o kontakt z muzeum— zachęca Krystyna Jarosz.— Dodatkowo poszukujemy osób, które posiadają rodzinne pamiątki z Wileńszczyzny i mogły by je udostępnić do przygotowywanej wystawy "Polacy z Wileńszczyzny", planowanej na kwiecień - zapraszam do współpracy.


Fot. Archiwum MKL

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5