Grypa w natarciu! Wzrasta ilość zachorowań

2017-01-22 12:32:14(ost. akt: 2017-01-22 12:56:42)

Autor zdjęcia: fotolia.com

Grypa to ostre zakażenie górnych dróg oddechowych, wywoływane przez wirusy. Choroba przenosi się z osoby na osobę drogą kropelkową podczas kichania, kaszlu lub w wyniku bezpośredniego kontaktu ze świeżą wydzieliną z dróg oddechowych zakażonych osób. Główny Inspektorat Sanitarny poinformował, że między 8 a 15 stycznia 2017 r. zanotowano około 160 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań.
Szczyt zachorowań przypada między styczniem, a marcem, wkraczamy więc w najbardziej zagrożone chorobą miesiące. Niestety, wciąż bagatelizujemy grypę i jej objawy myląc ją ze zwykłym przeziębieniem tym samym stwarzając zagrożenie dla siebie i innych. Statystyki nie napawają optymizmem – tylko w zeszłym roku na grypę zmarło w Polsce 140 osób. Jak wynika z danych zebranych w ramach Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, w sezonie epidemiologicznym 2014/2015 odnotowano aż 3,7 mln zachorowań oraz podejrzeń zachorowań na grypę. Na na świecie średnio co minutę z powodu grypy umiera jedna osoba! Choroba ta może prowadzić również do ciężkich powikłań – najczęstsze to zapalenie oskrzeli oraz płuc, zapalenie mięśnia sercowego, mózgu, opon mózgowych i inne powikłania neurologiczne.

Komplikacje występują najczęściej u dzieci poniżej 2 roku życia, osób starszych kobiet w ciąży oraz osób przewlekle chorych. W takich przypadkach często wymagana jest hospitalizacja. Leczenie grypy polega na zwalczaniu jej objawów. Zaleca się pozostanie w domu i odpoczynek, picie dużej ilości płynów, stosowanie niesterydowych środków przeciwzapalnych. Leczenie antybiotykami zalecane jest tylko w przypadkach powikłań grypy. Pamiętajmy, że u dzieci poniżej 16 roku życia nie należy stosować salicylanów. U małych dzieci niezwykle istotne jest nawadnianie i obniżanie gorączki. Najskuteczniejszą metodą uniknięcia zachorowania i związanych z nim powikłań jest profilaktyka pod postacią corocznego szczepienia poprzedzającego sezon zachorowań na grypę.

Objawy grypy:
Wysoka gorączka, dreszcze, ból mięśni, ból głowy (najczęściej w okolicy czołowej i zagałkowej), uczucie rozbicia i osłabienie, złe ogólne samopoczucie, objawy ze strony układu oddechowego – suchy kaszel, ból gardła i katar (zwykle o niedużym nasileniu). U małych dzieci obraz kliniczny może wystąpić zmienione zachowanie dziecka, senność lub rozdrażnienie, brak apetytu, a nawet wymioty

Co uchroni nas przed grypą:
• Regularne, coroczne szczepienie przeciwko grypie
• Regularne mycie rąk
• Unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi
• W przypadku wystąpienia objawów grypowych pozostanie w domu, a gdy konieczne jest przebywania poza domem - unikanie tłumu i masowych zgromadzeń
• Zakrywanie ust i nosa podczas kaszlu oraz kichania, najlepiej przy pomocy chusteczki, ewentualnie rękoma, które następnie należy umyć wodą i mydłem lub środkiem dezynfekującym na bazie alkoholu.
(red, PSSE w Węgorzewie)

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5