Państwo dołoży do odszkodowań za szkody

2016-09-16 12:00:00(ost. akt: 2016-09-16 13:25:49)
www.pixabay.com

www.pixabay.com

Autor zdjęcia: mm

Od przyszłego roku szacowaniem szkód łowieckich mają się zajmować wojewodowie, a nie myśliwi zaś do funduszu, z którego mają być wypłacane odszkodowania, dokładać będzie państwo. To podstawowe zmiany wprowadzone do ustawy o prawie łowieckim.
Już od przyszłego roku rolnicy będą składać wnioski w sprawie szkód w uprawach i płodach rolnych do wojewody. Dotychczasowe prawo wymuszało na Kołach Łowieckich szacowanie szkód łowieckich i wypłatę odszkodowań. Każda szkoda, która została wyrządzona w uprawie lub płodach rolnych przez dziki, łosie, jelenie, daniele oraz sarny zobowiązywała do oszacowania szkody i wypłaty należnego odszkodowania przez przedstawiciela koła łowieckiego, które zarządza lub dzierżawi obwód łowiecki, na terenie którego doszło do szkody. Nowe przepisy mają przerzucić cześć odpowiedzialności na budżet państwa.

Zgodnie z ustawą wnioski w sprawie szkód będą składane do wojewody, który w drodze decyzji administracyjnej będzie ustalał wysokość odszkodowań. Również oględzin oraz szacowania szkód będą dokonywać przedstawiciele wojewody. Rzeczoznawcy wpisani na listy prowadzone przez izby rolnicze, w przypadku wniesienia zastrzeżeń do protokołu w zakresie wielkości szkody, będą uprawnieni do przedstawiania opinii. Zgodnie z ustawą odszkodowania będą wypłacane rolnikom wojewodowie z funduszu Odszkodowawczego, w terminie 30 dni od dnia ostatecznej decyzji.

Ustawa daje prawo do wniesienia powództwa sądowego dla strony niezadowolonej z decyzji. Fundusz Odszkodowawczy będzie finansowany przez roczne składki wnoszone przez dzierżawców i zarządców obwodów łowieckich, a także dotacje pochodzące z budżetu państwa. Za wszelkie szkody wyrządzone podczas polowań poniosą odpowiedzialność dzierżawcy i zarządcy obwodów łowieckich.(red.)


2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B