Szansa na rozwój naszego regionu

2016-05-21 12:00:00(ost. akt: 2016-05-21 12:47:46)

Autor zdjęcia: www.pixabay.pl

Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 to stowarzyszenie zrzeszające 12 gmin i 4 powiaty (mrągowski, giżycki, piski i węgorzewski), czyli samorządy leżące w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. O stowarzyszeniu, jego powstawaniu, projektach i inwestycjach rozmawiamy z Krzysztofem Piwowarczykiem, burmistrzem Węgorzewa.
Daniel Podolak: Panie burmistrzu, proszę wyjaśnić czym jest stowarzyszenie i dlaczego powstało?
Krzysztof Piwowarczyk: — W 2014 r. została przeprowadzona analiza regionu Wielkich Jezior Mazurskich. W rezultacie badań stwierdzono, że gminy przylegające do Wielkich Jezior Mazurskich stanowią jednolity Obszar Funkcjonalny. Z tego powodu uzasadnione jest współdziałanie samorządów tego terenu na rzecz jego rozwoju. W konsekwencji powyższego została opracowana wspólna strategia: Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 - strategia. Dokument ten zawiera opis regionu, jego słabe i mocne strony. Bardzo istotną częścią strategii jest wykaz działań (również inwestycji), których realizacja jest konieczna dla rozwoju regionu. Część z tych zamierzeń uzyskała dofinansowanie ze środków UE (w ramach RPO Warmia-Mazury) w trybie pozakonkursowym, są to m.in: Mazurska Pętla Rowerowa, budowa i przebudowa infrastruktury związanej z rozwojem funkcji gospodarczych na szlakach wodnych Wielkich Jezior Mazurskich wraz z budową śluzy „Guzianka I” i remontem śluzy „Guzianka II”, 7 Cudów Mazur – promocja gospodarcza obszaru Wielkich Jezior Mazurskich. W analizie obszaru funkcjonalnego wykazano, że samorządy tworzące ten obszar powinny utworzyć podmiot realizujący wspólne cele. W wyniku dyskusji stwierdzono, że najwłaściwszym rozwiązanie będzie skupienie samorządów Krainy Wielkich Jezior Mazurskich w stowarzyszeniu.

Kiedy powstało stowarzyszenie i jakie są jego założenia?
— Zostało ono zarejestrowane wiosną 2015 r. Z założeń analizy obszaru wynikało, że członkami Stowarzyszenia powinny być samorządy gminne otaczające Wielkie Jeziora Mazurskie: Gmina Giżycko, Miasto Giżycko, Mikołajki, Miłki, Miasto Mrągowo, Gmina Mrągowo, Orzysz, Pisz, Pozezdrze, Ruciane-Nida, Węgorzewo. W wyniku dużego zaangażowania w prace nad strategią, akcentowania wspólnoty interesów do projektu przyłączyły się powiaty giżycki i piski, a od początku 2016 r. również powiat węgorzewski i mrągowski. Biuro Stowarzyszenia oprócz wymienionych projektów kluczowych i z preferencjami, zajmuje się również projektami ubiegającymi się o dofinansowanie w trybie konkursowym. Najbliższe konkursy dotyczą oświaty. Stowarzyszenie pilotuje również (realizowany przez Instytut Komeńskiego) projekt wspierający edukację przedszkolną.

Kto był pomysłodawcą SWJM?
Samorząd Gminy Mikołajki na czele z Burmistrzem Piotrem Jakubowskim, który skutecznie zmobilizował nas pozostałych samorządowców do wytężonej pracy. Ogromnym zaangażowaniem wykazała się również Pani Joanna Wróbel – sekretarz Gminy Mikołajki.

Jednym z kluczowych projektów stowarzyszenia jest "7 cudów Mazur". Jakie są jego główne założenia?
— Siła lokalnej gospodarki to nie tylko obiektywne atuty takie jak tereny inwestycyjne czy zasoby ludzkie, lecz także wymiar wizerunkowy, zdecydowane wyróżnienie spośród konkurencji, wyrazistość oferty, obecność w świadomości potencjalnych partnerów gospodarczych i ich pozytywne skojarzenia z miejscem czyli Mazurami. Budowa i promocja silnej marki miejsca – marki obszaru Wielkich Jezior Mazurskich – jest jednym z warunków sukcesu strategicznego w wymiarze gospodarczym, dlatego też Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 zdecydowało się na przygotowanie dużego projektu promocji gospodarczej obszaru. Ponieważ gospodarka Krainy Wielkich Jezior Mazurskich opiera się przede wszystkim na firmach małych i mikroprzedsiębiorstwach, które w dużej mierze skupione są na wykorzystywanych od lat potencjałach obszaru związanych ze środowiskiem przyrodniczym, tym razem nie będzie to typowa promocja miejscowości, do której przyzwyczaiły nas lokalne samorządy, lecz projekt skierowany do lokalnych przedsiębiorców, którzy poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju wydarzeniach i działaniach medialnych będą wspólnie budować wspólną markę gospodarczą „Mazury”. Realizacja projektu poprzedzona jest gruntownymi badaniami potrzeb promocyjnych lokalnego biznesu, które z inicjatywy naszego stowarzyszenia już się rozpoczęły.

Jakie działania zaplanowano w ramach realizacji projektu?
Projekt będzie realizowany na podstawie umowy partnerskiej miedzy Stowarzyszeniem Wielkie Jeziora Mazurskie 2020, Gminami i Powiatami uczestniczącymi w projekcie. Całkowite koszty realizacji Projektu to 11, 5 mln zł Wysokość dofinansowania ze środków Programu: 2 300 000 Euro, do 85 % rzeczywistej kwoty wydatków kwalifikowalnych. W ramach projektu, organizowane są następujące działania: kampania medialna oparta na zakupie mediów miedzy innymi internetowych, telewizyjnych i prasowych, organizacja portalu gospodarczego WJM oraz jego promocja i pozycjonowanie. Pełna informacja i promocja gospodarcza marki WJM, bazy usługodawców wg branż, udział w targach polskich i zagranicznych – organizacja udziału przedsiębiorców - wspólne stoiska pod parasolem marki WJM, dystrybucja materiałów, kampania (publikacja reklam na portalach branżowych oraz w prasie branżowej), eventy gospodarcze i regionalne prezentacje firm - rekomendowane w ramach eventów promocyjnych przy okazji wydarzeń sportowych, kulturalnych i turystycznych, wizyty studyjne dziennikarzy zajmujących się tematyką gospodarczą oraz branżową, materiały promujące markę gospodarczą Mazur i jej przedsiębiorców miedzy innymi filmy, mobilne przewodniki i foldery wizerunkowe zawierające wyróżniki marki oraz dobre wzorce firm, konferencje lokalne o wymiarze co najmniej krajowym z udziałem firm obszaru MŚP służące kreowaniu rozwoju i współpracy poprzez nowe formy promocji gospodarczej.

Innym ważnym projektem jest "Mazurska Pętla Rowerowa. Jak będzie przebiegała jej trasa?
— Trasa będzie przebiegała przez wszystkie 12 gmin – członków Stowarzyszenia, będzie oplatała Wielkie Jeziora Mazurskie. Długość trasy to ok. 305 km, a wartość ok. 50 mln zł. Warto tu wspomnieć, że w samym Węgorzewie zostanie dokończona budowa promenady – pętli wokół miasta, łącząc Plażę Miejską Mamry z Plażą Kal i pięknym punktem widokowym jakim jest zabytkowy cmentarz wojenny nad Jez. Święcajty, a następnie docierając ulicą Leśną do istniejącej ścieżki rowerowej wzdłuż drogi krajowej nr 63. Malownicza trasa połączy także Sztynort z Radziejami, Pilwą, a następnie Dobą w Gminie Giżycko. Powstaną wieże widokowe i kolejne miejsca obsługi rowerzystów (tzw. MOR – y).

W ramach projektu dotyczącego przebudowy infrastruktury szlaków wodnych powstaje wiele przedsięwzięć na terenie naszego regionu. Interesuje nas, jakie będę plany będą realizowane w Węgorzewie?
— Przebudowa, udrożnienie i umocnienie Kanału Węgorzewskiego i rzeki Węgorapy na odcinku Jezioro Mamry-Węgorzewo. Realizatorem zdania będzie RZGW, realizacja w latach 2019 – 2020

Jak Pan widzi nasz region w 2020 roku?

— Z racji tego, że jestem urodzonym optymistą wierzę, że mimo wysoko zawieszonej poprzeczki uda się większość z naszych zamierzeń zrealizować. Zatem Mazury w 2020 roku to region z nowoczesną i przyjazną infrastrukturą, świetnie działającymi przedsiębiorstwami w różnych branżach, mniejszym bezrobociem i przede wszystkim pełen zadowolonych turystów i gości, którzy będą zawsze chcieli tutaj wrócić.

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
 Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5