44-latek jechał bez włączonych wymaganych świateł. Odpowie przed sądem

2023-01-13 08:29:33(ost. akt: 2023-01-13 00:34:15)
zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: policja

Prawo o ruchu drogowym jasno precyzuje sposób używania oświetlenia pojazdów. W warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza spowodowanej mgłą lub opadami atmosferycznymi kierujący ma obowiązek włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie lub oba te światła jednocześnie. Za jazdę bez włączonego prawidłowego oświetlenia pojazdu grozi mandat. Przekonał się o tym 44-latek, który jechał bez włączonych wymaganych przepisami świateł.
W środę (11.01.2023r.) po godzinie 09:00 w Rozogach policjanci szczycieńskiej „drogówki” zatrzymali do kontroli drogowej samochód marki Ford. Pojazdem kierował 44-letni mieszkaniec województwa podlaskiego. Mężczyzna poruszał się pojazdem bez włączonych wymaganych przepisami świateł w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza spowodowanej mgłą. Z uwagi na to, że odmówił przyjęcia mandatu karnego, jego sprawę mundurowi skierowali do sądu.

Używanie świateł mijania
Zgodnie z Ustawą Prawo o ruchu drogowym kierujący pojazdem ma obowiązek używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. W warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza spowodowanej mgłą lub opadami atmosferycznymi ma obowiązek włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie lub oba te światła jednocześnie.

Używanie świateł do jazdy dziennej
W czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej. W światła do jazdy dziennej wyposażonych jest coraz więcej pojazdów. Należy jednak pamiętać o tym, że przy ustawieniu automatycznej zmiany świateł, światła mijania zapalą się dopiero gdy czujnik wykryje zmierzch. W warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, gdy pojawia się mgła lub opady atmosferyczne to kierowca musi manualnie włączyć światła mijania.

Używanie świateł drogowych
W czasie od zmierzchu do świtu na drogach nieoświetlonych zamiast świateł mijania lub też łącznie z nimi, kierujący pojazdem może używać świateł drogowych, o ile nie oślepi innych kierujących lub pieszych poruszających się w kolumnie. Używając świateł drogowych kierujący ma obowiązek przełączyć je na światła mijania w momencie, gdy zbliża się do pojazdu jadącego z przeciwka, pojazdu poprzedzającego (jeżeli kierujący może zostać oślepiony). Świateł drogowych nie można używać w dzień, nawet podczas ograniczonej widoczności powietrza.

Używanie świateł przeciwmgłowych przednich
Kierujący pojazdem silnikowym w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi ma obowiązek włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie – albo oba te światła jednocześnie.
Na drodze krętej, która jest oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi (tabliczka T-5 wraz ze znakiem A-3 lub A-4) kierujący może używać świateł przeciwmgłowych przednich od zmierzchu do świtu, również warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

Używanie świateł przeciwmgłowych tylnych
Kierujący pojazdem może używać świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 metrów. W momencie poprawy widoczności kierujący pojazdem ma obowiązek niezwłocznie wyłączyć te światła.

O czym należy pamiętać?
Zgodnie z polskim prawem oświetlenie pojazdu powinno być homologowane a także odpowiadać warunkom technicznym zawartym w Rozporządzeniu w warunkach technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.
Jeżeli oświetlenie zamontowane w pojeździe nie odpowiada przepisom auto uznaje się za niesprawne technicznie.

Co grozi za jazdę bez wymaganych świateł?
Jazda bez wymaganych świateł od świtu do zmierzchu – mandat karny w wysokości 100 złotych
Jazda bez wymaganych świateł od zmierzchu do świtu – mandat karny w wysokości 300 złotych
Niewłączenie przez kierującego pojazdem wymaganych świateł w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza – mandat karny w wysokości 200 złotych
Korzystanie ze świateł drogowych niezgodnie z przepisami – mandat karny w wysokości 200 złotych
Naruszenie warunków dopuszczalności używania przednich świateł przeciwmgłowych – mandat karny w wysokości 100 złotych
Używanie tylnych świateł przeciwmgłowych przy normalnej przejrzystości powietrza – mandat karny w wysokości 100 złotych

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5