O bezpieczeństwie rozmawiali z dziećmi i młodzieżą

2022-06-01 06:12:53(ost. akt: 2022-06-01 07:50:47)

Autor zdjęcia: KPP w Szczytnie

W Przedszkolu Miejskim „Fantazja” w Szczytnie, w Szkole Podstawowej w Zabielach, w Zespole Szkół w Jedwabnie oraz w Szkole Podstawowej nr 6 w Szczytnie odbyły się spotkania profilaktyczne z przedszkolakami oraz uczniami klas I-VIII.
W minionym tygodniu odbyły się spotkania profilaktyczne na trenie powiatu szczycieńskiego. Policjantka ze szczycieńskiej komendy spotkała się z najmłodszą grupą z przedszkola „Fantazja” w Szczytnie. Tematem przewodnim spotkania było bezpieczeństwo dzieci na drogach oraz w najbliższym otoczeniu. Policjantka przybliżyła dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po drogach oraz wskazała jak postępować w kontaktach z osobami obcymi oraz zwierzętami. W jakim celu? Po to, aby najmłodsi wiedzieli jak dbać o własne bezpieczeństwo i jakie niebezpieczeństwa mogą na nich czyhać.

Podobna tematyka została przedstawiona przedszkolakom i uczniom klas I-III ze Szkoły Podstawowej w Zabielach oraz Zespołu Szkół w Jedwabnie. Na spotkaniach obecna była również policyjna maskotka o imieniu Pas-Trenerka, która razem z funkcjonariuszką uczy dzieci jak bezpiecznie przejść po pasach tych na jezdni.
Obrazek w tresci

W klasach starszych policjantka uświadamiała swoich słuchaczy jakie spustoszenie w organizmie robią różnego rodzaju substancje psychoaktywne. Sięganie po tego typu nielegalne środki wiąże się nie tylko z poważnym ryzykiem dla zdrowia, ale i życia. Niebezpieczeństwo ich zażywania wynika z faktu, że ich skład chemiczny nie jest znany, jak również stale modyfikowany, przez co nigdy do końca nie wiadomo, co młody człowiek zażył i jak go leczyć. Podczas spotkania uczestnikom wyświetlono spot kampanii „Narkotyki i dopalacze zabijają”.
Ponadto podczas spotkania omówiono zagadnienia odpowiedzialności nieletnich. Policjantka wyjaśniła uczniom jak wygląda ich odpowiedzialność prawna. Młodzież dowiedziała się kim jest osoba nieletnia, co to jest demoralizacja i kogo dotyczy, kto popełnia czyn karalny i jakie zachowanie można tak nazwać.
Obrazek w tresci

Dodatkowo przypomniano zagadnienia związane z realnymi zagrożeniami podczas korzystania z nieograniczonych możliwości Internetu, a także o rodzajach przestępstw na jakie narażeni mogą być młodzi ludzie bądź jakie są popełniane w cyberprzestrzeni. Sierżant Joanna Manelska przestrzegła przed bezmyślnym przekazywaniem bądź też upublicznianiem własnego wizerunku, wizerunku znajomych czy danych osobowych w Internecie.
Obrazek w tresci

Podczas spotkań w Zespole Szkół w Jedwabnie uczestniczył również dzielnicowy mł. asp. Tomasz Bielski, który przypomniał, że niewłaściwe zachowanie, którego skutkiem może być konflikt z prawem często przekreśla późniejsze, ambitne plany na przyszłość i możliwość pracy w wymarzonym zawodzie. Na koniec spotkania policjant przypomniał o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym w tym o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze, a także o obowiązku używania elementów odblaskowych.

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5