Kocham Cię Polsko! Rok dla Niepodległej w „Bajce”

2018-03-04 11:22:01 (ost. akt: 2018-03-04 11:25:40)

Autor zdjęcia: Miejskie Przedszkole "Bajka" w Szczytnie

Obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zainspirowały społeczność Miejskiego Przedszkola Nr 1 „Bajka” w Szczytnie do podjęcia wielu inicjatyw. Biorą w nich udział nie tylko dorośli, ale przede wszystkim dzieci.
Opracowaliśmy i realizujemy patriotyczny projekt edukacyjny „Przedszkolaki dla Niepodległej”. Ubiegamy się o uzyskanie Certyfikatu „Szkoła Wierna Dziedzictwu”, który przyznaje Warmińsko – Mazurski Kurator Oświaty w Olsztynie.
Minęło już pół roku, podsumowujemy więc nasze dotychczasowe działania. Rozpoczęliśmy od poinformowania społeczności lokalnej o naszym przedsięwzięciu i zachęciliśmy do wspólnego działania. Włączyliśmy się też do działań proponowanych przez lokalne władze i instytucje kulturalno – oświatowe. Dzieci z najstarszych grup spotkały się nad Jeziorem Domowym Dużym w Szczytnie z żołnierzami Wojsk Powietrzno – Desantowych z Lipowca. Ich służba, a zwłaszcza obsługa sprzętu wojskowego interesowała je najbardziej. Program artystyczny przygotowany przez dzieci na uroczystość Koronacji na Króla i Królową „Bajki” podkreślał walory przyrodnicze i krajobrazowe naszego kraju, tak jak i nazwy grup: „Słoneczniki”, „Wiewiórki”, „Biedronki”, „Pszczółki” … . Z okazji Narodowego Święta Niepodległości przedszkolaki w biało – czerwonym marszu udały się pod Pomnik Orła Białego, gdzie złożyły kwiaty i zapaliły znicze czcząc pamięć bohaterów walk o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Dzieci brały też udział w międzyprzedszkolnych konkursach („Piosenka Patriotyczna”, „Polscy poeci dzieciom”) organizowanych w Miejskim Domu Kultury i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczytnie oraz akcjach charytatywnych zorganizowanych w przedszkolu („Zwierzopomagacze”, „Miś spełnia marzenia dzieci”, „Góra Grosza”).
Nasi wychowankowie wykonali prace plastyczne na wystawę „Moja mała i duża Ojczyzna”) w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczytnie. Nauczycielki systematycznie realizują treści z obszaru edukacji patriotycznej w grupach np. „Moja mała Ojczyzna”, „Polska w jesiennej szacie”, „Tradycje Bożego Narodzenia”. 5 latki przystąpiły do ogólnopolskich projektów „Polska w pocztówce” i „Krecik zwiedza Polskę”. Maluchy poznają historię naszego kraju słuchając wierszy, opowiadań i legend polskich pisarzy i poetów.
To tylko niektóre z naszych działań, a przed nami jeszcze wiele zadań. Wszystkie działania służą rozwijaniu kreatywnego uczestnictwa dzieci w wydarzeniach kulturalnych i społecznych w aspekcie lokalnym i państwowym. Mają też na celu kształtowanie tożsamości narodowej, więzi z krajem ojczystym i współuczestnictwa w pielęgnowaniu tradycji.

Bożenna Duda

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5