Ciąg dalszy nastąpił …

2017-06-11 09:05:49 (ost. akt: 2017-06-11 09:07:17)

Autor zdjęcia: kasia piórkowska

…bo przecież nie mogliśmy zawieść przedszkolaków z Miejskiego Przedszkola nr 1 „Bajka” w Szczytnie, które ciągle dopytywały, jakie niespodzianki czekają na nie wiosną w ogrodzie przedszkolnym.
Dlatego poszerzyliśmy ofertę zajęć proekologicznych, doposażyliśmy teren zielony zagospodarowując wolne miejsca na ścieżki edukacyjne oraz wzbogaciliśmy teren przedszkola o nowe, przyrodnicze gry terenowe.

Wykonaliśmy „Zgaduj, zgadulę”, która służy do rozpoznawania przedmiotów za pomocą dotyku. Kolorowe skrzynki wypełniliśmy m.in. materiałem o różnej fakturze, darami przyrody itp. Na „Kostce wiedzy” dzieci uczą się rozpoznawać różne gatunki drzew, ich liście i owoce. Z kolei „Tropy zwierząt” prowadzą wprost do właścicieli - zwierząt leśnych. Wydzieliliśmy także specjalną strefę „Kreatywne dziecko”. Zakotwiczyliśmy w ziemi kolorowe koła.

Przedszkolaki samodzielnie układają w nich różnorodne kompozycje z materiału przyrodniczego, którymi obdarzają nas cztery pory roku. Kamienie, kasztany, szyszki, patyki, kolorowe liście itp. dzieci gromadzą podczas spacerów, wycieczek przedszkolnych czy rodzinnych. Istniejącą już sferę dźwiękową ogrodu wzbogaciliśmy o dzwonki wietrzne. Te z łyżek wykonały dzieci samodzielnie, a z kolorowych kamieni przekazała nam mama Oliwii i Dawida. Przedszkolaki założyły też mały ogródek warzywny, w którym posiały marchewkę, pietruszkę, rzodkiewkę, sałatę oraz posadziły truskawki i cebulkę na szczypior.

Ogród stał się także miejscem do zdobywania wiedzy. Zajęcia w terenie przynoszą same korzyści i są nieocenioną lekcją przyrody. Pielęgnacja upraw uczy przedszkolaki odpowiedzialności za podejmowane działania. Jesteśmy dumni, bo udało nam się urozmaicić formy spędzania wolnego czasu dzieciom i rodzicom.
Projekt opracowała i zrealizowała nauczycielka Ewelina Pliszka. Do pomocy zaangażowała rodziców, członków swojej rodziny oraz pracowników przedszkola.

Na realizację części zadań projektu „Ogród Zmysłów III” otrzymaliśmy dofinansowanie
z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie za pośrednictwem Warmińsko – Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli - Olsztyńskie Centrum Edukacji Ekologicznej w kwocie 2.000,00 zł. Wiele materiałów podarowali nam rodzice i sponsorzy.
"Przydatność" wykonanych ścieżek i gier edukacyjnych dzieci przetestowały podczas rodzinnej majówki. Dni rodziny obchodziliśmy w grupach w dniach 23 – 25.05.2017 r.

Bożenna Duda

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: pyza

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5