„Wędrująca książka” w Szczytnie

2017-05-14 09:57:20 (ost. akt: 2017-05-14 10:00:02)

Autor zdjęcia: kasia piórkowska

„Wędrująca książka” to projekt ogólnopolski, do którego przystąpiły dzieci z grupy "Ogrodnicy" (4 latki) z Miejskiego Przedszkola Nr 1 "Bajka" w Szczytnie. Ma on za zadanie popularyzować czytelnictwo, przedstawiać jego walory i pozyskiwać młode pokolenie do tego, by stawało się aktywnym odbiorcą dzieł literatury pięknej.
Projekt realizowany jest etapami. Najpierw dzieci 4 letnie stworzyły stronę tytułową. To bardzo ważny i istotny początek procesu twórczego. Wymyśliły główną bohaterkę - Olę, która tak jak one uczęszcza do przedszkola. Książkę zatytułowały "Ola i kotek".

Tytuł "Wędrującej książki" wskazywał krąg tematyczny lub myśl, wokół, której opisana została przez inne placówki przygoda bohaterki. Uczestnicy akcji pracowali i działali w oparciu o ustalony harmonogram.

Placówka, która wysłała swoją pozycję, oczekiwała na przesyłkę z innej jednostki z taką samą zawartością. Przedszkole, które otrzymało pozycję zobowiązane było do dopisania dalszych losów bohaterki przemyślanym wpisem i opatrzenia jej ilustracjami. Książkę "Ola i kotek" pisały przedszkolaki z różnych stron Polski.

Gotowa książka wróciła do placówki, w której została wymyślona. Punktem kulminacyjnym projektu była organizacja akcji czytelniczej w przedszkolu i zaprezentowanie całej społeczności efektu „Wędrującej książki” oraz uroczyste wręczenie dzieciom pamiątkowych dyplomów i medali "Mały twórca". Książkę może obejrzeć i przeczytać każda zainteresowana osoba. Jej ekspozycja znajduje się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczytnie.

Podczas pisania książki dzieci zobligowane były do tego, by dbać o cudzą własność i z należytym szacunkiem obchodzić się z powstającymi książkami.

Nad realizacją projektu czuwały nauczycielki grupy 4-letniej Natalia Dykty i Ewelina Pliszka.

Autor: Bożenna DudaTen tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: pyza

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5