"Czytanie na zawołanie"...

2017-05-07 10:46:28 (ost. akt: 2017-05-07 10:48:46)

Autor zdjęcia: kasia piórkowska

... "Pożyczanie na zawołanie"... to projekt edukacyjny realizowany w Miejskim Przedszkolu Nr 1 "Bajka" w Szczytnie. Ma on na celu stwarzanie optymalnych warunków do rozwijania zainteresowań czytelniczych przedszkolaków.
Niepokojące wyniki badań prowadzone wśród Polaków dotyczące czytelnictwa skłoniły nas do podjęcia działań, by dzieci już od najmłodszych lat polubiły czytanie i chętnie sięgały najpierw po bajki, a w dorosłym życiu po literaturę poważną. Zaproponowaliśmy rodzicom i dzieciom "pożyczanie na zawołanie". Stworzyliśmy przedszkolny księgozbiór z książek przyniesionych przez dzieci.

Teraz w każdej chwili, bez kart czytelniczych, można wypożyczyć wybraną książkę do domu, przeczytać ją, a potem z powrotem przynieść do przedszkola. To pierwszy krok, który zachęca małych czytelników do zapisania się do biblioteki miejskiej i korzystania z jej bogatego księgozbioru. "Czytanie na zawołanie" zakłada codzienne czytanie przedszkolakom bajek. Po obiedzie nauczycielki, we wszystkich grupach, czytają dzieciom wspólnie wybrane utwory. Raz w miesiącu do akcji włączają się również rodzice, dziadkowie, a także wyjątkowi goście, osoby powszechnie znane w środowisku lokalnym.

Te i wiele, wiele innych działań pobudzają i pogłębiają motywację dzieci do sięgania po książki. Wszyscy wiemy, jaką rolę w wychowaniu i rozwoju człowieka już od najmłodszych lat, odgrywa kontakt z literaturą dziecięcą. Rozwija wrażliwość i wpływa na rozwój intelektualny młodego słuchacza i czytelnika. Z czytania maluchom płyną same korzyści. Bajki dla dzieci napisane są z dużym poczuciem humoru i fantazji. Przedstawione historyjki uczą i wychowują.
Pomysłodawcą projektu była Ewa Domurad. Do jego realizacji włączyły się nauczycielki ze wszystkich grup.

Autor: Bożenna Duda

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: pyza

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5