Szczycieński Amatorski Kwartet Saksofonowy

2014-08-12 08:45:18(ost. akt: 2014-08-12 08:54:25)
SAKS Szczytno to ewenement na skalę województwa, a prawdopodobnie także i kraju. Dlaczego? - Jesteśmy dziesięcioosobowym zespołem złożonym z samych saksofonistów. To daje naszej muzyce niepowtarzalny charakter - mówi Aleksander Tomaszczyk.
Szczycieński Saks w ciągu ostatnich tygodni można było usłyszeć aż dwa razy. Podczas Dni i Nocy Szczytna zespół zagrał w pobliżu pomnika Krzysztofa Klenczona, a kilka dni wcześniej dał niezapomniany występ na molo.

Grupę tworzy 10 osób. W szeregach SAKSa obok orkiestrowych weteranów swoje miejsce znalazła młodzież dopiero rozpoczynająca swoją przygodę z muzyką. - Śmiejemy się, że to co robimy to komunikacja przez muzykę. Mimo że należymy do różnych pokoleń, kiedy sięgamy po instrumenty wszyscy jesteśmy tacy sami i doskonale się ze sobą dogadujemy - mówi pan Aleksander, szef i członek zespołu.

Grają od 4 lat
Jak mówi pan Aleksander - impulsem do działania była Pasterka w 2009 roku w Kościele Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny w Szczytnie. Wtedy to po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat nie zabrzmiały kolędy w wykonaniu szczycieńskiej orkiestry dętej. Wtedy właśnie narodziła się myśl, o ocaleniu tej tradycji zapoczątkowanej jeszcze w latach 70-tych ubiegłego wieku. I udało się. Od 2010 roku, rok w rok, na Pasterce w dużym kościele, mieszkańcom Szczytna znów towarzyszą dźwięki "orkiestry kolędowej" - mówi.
Czworo z jej członków, grających na saksofonie, flecie, klarnecie i tubie, postanowiło grać wspólnie częściej i dużo bardziej różnorodny repertuar. Troje muzykujących zamieniło swoje dotychczasowe instrumenty na saksofony i tak powstał Szczycieński Amatorski Kwartet Saksofonowy (czyli SAKS)

Wesoły kombo
W pierwszym składzie SAKSa znaleźli się: Judyta Mazur - saksofon sopranowy, Monika Więcek - saksofon altowy, Artur Kot - saksofon tenorowy i Aleksander Tomaszczyk - saksofon barytonowy.
W krótkim czasie jednak zespół powiększył się do kwintetu, a następnie sekstetu. Na początku 2014 roku, przy współpracy ze Szkołą Muzyczną w Szczytnie, zespół SAKS rozwinął się do 12 osobowego chóru saksofonowego, w składzie: saksofony sopranowe - Judyta Mazur, Wiktor Bartko, saksofony altowe - Monika Więcek, Wiktoria Napiórkowska, Anna Jeznach, Diana Ostrycharz, Kinga Kamionowska, Michał Schwarz, saksofony tenorowe - Emilia Franaszek, Andrzej Paszko, Artur Kot, saksofon barytonowy - Aleksander Tomaszczyk. - Było to możliwe dzięki zaangażowaniu nauczyciela klasy saksofonu.
Efektów naszego wspólnego muzykowania można posłuchać w serwisie Youtube, wpisując hasło "SAKS Szczytno" - mówi Tomaszczyk.

Od Bacha do Klenczona
- Spotykamy się bo kochamy muzykę – bez względu na jej rodzaj. W naszym repertuarze znalazło się ponad 100 utworów od Bacha przez pieśni religijne, muzykę okolicznościową, pieśni patriotyczne po muzykę rozrywkową - mówi Tomaszczyk. - Za salę prób służy nam salon w moim domu. Spotykamy się tam raz w tygodniu i gramy około 2 godzin. Mamy możliwość grania w szkole muzycznej, ale nieczęsto z niej korzystamy. - Wciąż szukamy też nowych członków. Nie możemy zapewnić instrumentów, ale jeżeli ktoś ma własny i potrafi na nim grać to może się do nas zgłosić. Można znaleźć nas na Facebooku w wyszukiwarkę wpisując nazwę zespołu.
Zapytani o plany zespołu odpowiadają chórem – grać, grać i jeszcze raz grać.


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na szczytno.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. asd #1459503 | 89.228.*.* 12 sie 2014 15:55

    "na SKALĘ województwa" whahaha, to zdanie mnie rozwaliło. W tym województwie jest największe bezrobocie w Polsce, nawet nie ma pożądanego klubu sportowego. Nuda, brud i smród.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. ręce opadają... #1459298 | 88.199.*.* 12 sie 2014 11:02

    kościół WNIEBOWZIĘCIA NMP a nie wniebowstąpienia.....

    odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5