10 osób zatrzymanych. Oszukiwali przez Internet

2024-06-25 08:00:00(ost. akt: 2024-06-24 15:04:13)

Autor zdjęcia: cbzc.policja.gov.pl

Funkcjonariusze zatrzymali 10 osób w sprawie oszustw dokonywanych przy sprzedaży towarów przez Internet – poinformowało Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBCZ).
Jak przekazało CBZC, sprawcy zakładali fikcyjne sklepy na jednym z popularnych serwisów internetowych i wykorzystywali je do dokonywania oszustw na szeroką skalę.

— W toku czynności ustalono około 80 fałszywych sklepów, w których zakupów mogło dokonać ok. 6700 pokrzywdzonych. Straty szacowane są na kilka milionów złotych. Zebrany przez policjantów Zarządu w Bydgoszczy CBCZ materiał dowodowy, a później jego skrupulatna i rzetelna analiza pozwoliła na wytypowanie osób podejrzewanych o tę przestępczą działalność — podało CBZC.

Podkreśliło, że przy wsparciu innych jednostek CBZC w Gdańsku i Olsztynie, a także Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji BOA, Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Gdańsku, Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku i Elblągu zatrzymano 10 osób, Z których dwie na lotnisku Chopina w Warszawie bezpośrednio podczas powrotu z urlopu.

Podczas przeszukań mieszkań zatrzymanych funkcjonariusze znaleźli infrastrukturę informatyczną służącą do prowadzenia nielegalnego procederu, środki narkotyczne, dokumenty tożsamości wydane na podstawione osoby i pieniądze.

— Zatrzymanym osobom Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy przedstawiła zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz dokonania licznych oszustw — poinformowało CBCZ.

Dodało, że na wniosek prokuratury Sąd Rejonowy w Bydgoszczy zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania wobec piątki podejrzanych.

Śledczy zbierają dalszy materiał dowodowy i niewykluczone, że zarzuty przeciwko podejrzanym będą rozszerzone.

PAP/red.