Policjanci przypominają, jakie obowiązki spoczywają na właścicielach psów

2024-07-08 09:00:00(ost. akt: 2024-07-07 23:47:03)

Autor zdjęcia: Pixabay

Bycie właścicielem psa to nie tylko przyjemność związana z posiadaniem czworonożnego przyjaciela, ale również i obowiązek. Do szczycieńskiej komendy stawiła się kobieta w sprawie ugryzienia przez psa w jednej z miejscowości na terenie gminy Jedwabno. Przypominamy o najważniejszych obowiązkach, jakie spoczywają na właścicielach czworonogów.
Do szczycieńskiej komendy stawiła się mieszkanka gminy Jedwabno w sprawie ugryzienia przez psa. Kobieta opowiedziała o zdarzeniu, do którego doszło w środę (03.07.2024 r.). 47-latka została zaatakowana przez psa, który wybiegł z posesji w jej kierunku. W momencie, gdy schyliła się, aby podnieść swojego psa, została ugryziona w ramię. W związku z popełnionym wykroczeniem przez właściciela zwierzęcia, kobieta postanowiła powiadomić o tym fakcie policję. Mundurowi prowadzą czynności w tej sprawie.

Przypominamy!
Art. 77 Kodeksu Wykroczeń precyzuje, jakie obowiązki spoczywają na opiekunie zwierzęcia i jakie sankcje karne grożą, za niewywiązanie się z tych obowiązków.
§ 1. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.
§ 2. Kto dopuszcza się czynu określonego w § 1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.
Ponadto zgodnie z art. 56 ustawy o ochronie zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, psy powyżej 3. miesiąca życia podlegają obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie. Posiadacze psów są obowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.
(ep)

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5