Odczarujcie halę w Nysie!

2023-11-03 14:00:00(ost. akt: 2023-11-03 14:05:40)

Autor zdjęcia: Artur Kijewski

SIATKÓWKA\\\ W sobotę w Nysie Indykpol AZS powalczy o drugie zwycięstwo. Olsztynianie rozpoczęli sezon, ogrywając Zawiercie, ale w meczach z mistrzem i wicemistrzem Polski zagrali znacznie słabiej.
Inauguracja PlusLigi wypadła w Iławie okazale, ponieważ podopieczni trenera Javiera Webera w czterech setach pokonali Wartę, czwarty zespół poprzedniego sezonu. Nic więc dziwnego, że tuż po meczu olsztyńskiego szkoleniowca wyściskali z radości jeden ze sponsorów oraz prezes klubu Tomasz Jankowski, który zazwyczaj zachowuje stoicki spokój.
Niestety, zwycięstwo zostało okupione naciągnięciem mięśni brzucha Nicolasa Szerszenia, przez co kapitan olsztyńskiego zespołu nie mógł zagrać z Jastrzębiem i ZAKSĄ. Po badaniach USG wiadomo, że naciągnięcie jest niewielkie, bo zaledwie trzymilimetrowe, jednak sprawia ból i może się powiększyć - Szerszeń już wcześniej miał ten sam problem, z tym że wówczas rozmiar urazu dochodził do dwóch centymetrów! Niestety, wszystko wskazuje na to, że przyjmujący Indykpolu AZS nie zagra także w sobotę w Nysie. Na boisku zobaczymy go zatem dopiero 15 listopada, gdy do Iławy przejedzie beniaminek z Częstochowy.

Poza tym w Iławie olsztynianie zagrają jeszcze z GKS Katowice (27.11) i Barkomem Każany Lwów (6.12). Potem Indykpol AZS wróci już do nowej Uranii, gdzie w tym roku rozegra dwa mecze: 17 grudnia z LUK Lublin i 30 grudnia ze Skrą Bełchatów (przełożony z 11 listopada). Cena karnetów na mecze w Uranii: 410 i 1000 zł.

Sobotni mecz w Nysie rozpocznie się o godz. 14.45, transmisja w Polsacie Sport. Warto przypomnieć, że od momentu powrotu Stali do PlusLigi olsztynianie w Nysie jeszcze nie wygrali...
- Na pewno możemy grać lepiej, a przede wszystkim skuteczniej - nie ma wątpliwości Marcin Mierzejewski, asystent Webera. - Nad tym skupialiśmy się podczas ostatnich treningów. Mamy niezłe skrzydła, ale absencja Szerszenia na pewno będzie odczuwalna. W kadrze jest jednak 14 zawodników, z których każdy jest gotowy do gry. Zrobimy wszystko, by nie powtórzyła się sytuacja z ostatniego seta z ZAKSĄ, który przegraliśmy do 24, chociaż w pewnym momencie mieliśmy pięciopunktową przewagę. Niestety, w decydujących momentach zabrakło nam skuteczności, ale jestem przekonany, że czas będzie działał na naszą korzyść. A co do meczu z Nysą, to w składzie gospodarzy zabraknie Muzaja, co na pewno będzie ich osłabieniem, ale z drugiej strony mają dobrze znanego nam Kapicę (w latach 2019-21 grał w Olsztynie - red.), który zastępuje Muzaja i niekiedy sam potrafi wygrać mecz. Jednak może też zagrać gorzej, zwłaszcza wtedy, gdy mu utrudnimy życie - kończy Marcin Mierzejewski.

Sezon dopiero się rozkręca, ale szefowie klubów już myślą o przyszłości, ponieważ na stole leży propozycja zmniejszenia PlusLigi z 16 do 14 lub nawet 12 zespołów. Miałoby to nastąpić za dwa lata, czyli od sezonu 2025/26, jednak decyzja zapadnie już 28 listopada podczas walnego zgromadzenia akcjonariuszy PlusLigi.

- Jeśli przejdzie wniosek o zmniejszeniu PlusLigi do 14 drużyn, wtedy w przyszłym sezonie spadną trzy kluby, a nie jeden - wyjaśnia Tomasz Jankowski, prezes olsztyńskich siatkarzy. - Ligowa czołówka jest za tym, a niektórzy chcieliby nawet pójść jeszcze dalej, czyli zmniejszyć PlusLigę do 12 drużyn. Oczywiście słabsze kluby są temu przeciwne, więc zrobią wszystko, by pozostało tak jak jest w tej chwili.
Zmniejszenie ligi oznacza oczywiście zmniejszenie liczby meczów, dzięki czemu więcej wolnych terminów miałaby reprezentacja, jednak zdaniem Jankowskiego taka reforma źle wpłynie na rynek transferowy: - Nikt nie chce spaść, bo potem może być trudno powrócić do PlusLigi, dlatego obawiam się, że mocno rozkręci się transferowa karuzela. Kluby będą wręcz wyłapywały polskich siatkarzy, by jak najszybciej zbudować silne składy - kończy prezes Indykpolu AZS.
Bez wątpienia będzie to też oznaczało większe koszty, bo kto szybko kupuje, ten kupuje drogo...
* Inne mecze 4. kolejki, sobota: Trefl Gdańsk - Cuprum Lubin (17.30 Polsat Sport), Projekt Warszawa - Barkom Lwów (20.30 Polsat Sport); niedziela: Ślepsk Suwałki - Czarni Radom (14.45 Polsat Sport), Warta Zawiercie - GKS Katowice (17.30 Polsat Sport); poniedziałek: ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - Norwid Częstochowa (20.30 Polsat Sport); środa: Jastrzębski Węgiel - Resovia Rzeszów (17.30 Polsat Sport); Skra Bełchatów - LUK Lublin 1:3 (16:25, 22:25, 26:24, 19:25).

* Dzisiaj o Superpuchar Polski Jastrzębski Węgiel zagra z ZAKSĄ. Mistrzowie kraju mają szansę zdobyć to trofeum trzeci raz z rzędu. Mecz obejrzy komplet widzów, a bilety wyprzedały się już kilka tygodni temu! Transmisja w Polsacie Sport, początek o g. 17.30.

PO 3 KOLEJKACH
1. Jastrzębski 9 9:1
2. Projekt 9 9:1
3. Trefl 9 9:1
4. LUK** 9 11:6
5. ZAKSA 8 9:3
6. Ślepsk 6 6:4
7. Resovia 5 7:5
8. Cuprum 5 7:6
9. Skra** 4 8:10
10. Indykpol AZS 3 4:7
11. Barkom 2 3:8
12. Stal 2 4:9
13. Warta* 1 3:6
14. Norwid* 0 1:6
15. Czarni 0 1:9
16. Katowice 0 0:9
* mecz mniej

Za tydzień w piątek i sobotę odbędzie się Akademicka Doba Sportu - jest to ogólnopolskie wydarzenie promujące kulturę fizyczną i prozdrowotny tryb życia. Akademicki Związek Sportowy zaprasza do udziału wszystkich chętnych, ze szczególnym uwzględnieniem studentów. Projekt nie przewiduje żadnych ograniczeń wiekowych. Osoby niepełnoletnie muszą jednak posiadać zgodę rodzica lub pojawić się z opiekunem prawnym. Uczestnictwo jest bezpłatne. Miejsce imprezy - hala UWM w Kortowie, ul. Prawocheńskiego 4.
* 10 listopada, g. 15.30-18: pokazowy trening siatkarzy Indykpolu AZS Olsztyn; g. 18-20: otwarty trening siatkarski pod okiem Javiera Webera, Marcina Mierzejewskiego i Nicolasa Szerszenia (zapisy bezpośrednio przed treningiem); g. 20-23: otwarty turniej futsalu; g. 23: nocny turniej koszykówki (zapisy na miejscu)
* 11 listopada, g. 8-11: otwarty trening lekkoatletyczny dla każdego - zapisy na miejscu (stadion lekkoatletyczny UWM w Kortowie); g. 11.30-13: pokazy sztuk walki: taekwondo i aikido (hala w Kortowie); g. 13.30: derbowy mecz I ligi futsalu kobiet AZS UWM High Heels Olsztyn - Stomil Olsztyn (hala w Kortowie)