Kontuzja Lewandowskiego

2023-10-05 17:00:00(ost. akt: 2023-10-05 17:28:23)

Autor zdjęcia: PAP/EPA

PIŁKA NOŻNA\\\ W drugiej kolejce Ligi Mistrzów Barcelona wygrała na wyjeździe z FC Porto. Z powodu kontuzji Robert Lewandowski zszedł z boiska jeszcze przed przerwą. I teraz czeka go minimum trzytygodniowa przerwa w treningach!
W Porto spotkały się dwa zespoły, które fazę grupową Ligi Mistrzów zaczęły od zwycięstw - Barcelona u siebie rozbiła wtedy 5:0 Royal Antwerp, a Porto na wyjeździe pokonało 3:1 ukraińskiego Szachtara Donieck (ten drugi mecz rozegrano w Hamburgu).

W środowy wieczór w historii LM zapisał się skrzydłowy Barcelony Lamine Yamal, który wybiegł na boisko mając zaledwie 16 lat i 83 dni. Tym samym Yamal został najmłodszym piłkarzem, który rozpoczął mecz Ligi Mistrzów w pierwszym składzie. Poprzednim rekordzistą był Nigeryjczyk Celestine Babayaro z Anderlechtu, który w listopadzie 1994 roku miał 16 lat i 86 dni.

Niestety, nie był to dobry występ Roberta Lewandowskiego - Polak ucierpiał w starciu z obrońcą gospodarzy i przez kilkanaście minut utykał na lewą nogę, po czym w 34. min zszedł z boiska. Zastąpił go Ferran Torres, który tuż przed przerwą strzelił zwycięskiego gola.
Piłkarze Barcelony grali bardzo agresywnie i kończyli mecz w osłabieniu, gdyż Gavi w doliczonym czasie drugiej połowy dostał drugą żółtą kartkę.
Po meczu zastanawiano się, na ile poważny jest uraz Lewandowskiego. Wydawany w Madrycie sportowy dziennik „AS” twierdził, że polski napastnik doznał stłuczenia piszczeli lewej nogi. Stołeczna gazeta donosiła, że lekarze wierzą, iż stan zdrowia Polaka jest na tyle dobry, że będzie mógł wystąpić w niedzielnym spotkaniu przeciwko Granadzie w hiszpańskiej ekstraklasie.
Z kolei dziennik Mundo „Deportivo” podał, że Lewandowski ma silne stłuczenie stawu skokowego lewej nogi, jednak potwierdza, że że groźnie wyglądająca kontuzja „to nie jest poważny uraz”.

Niestety, prawda okazała się zdecydowanie gorsza. - Z powodu kontuzji odniesionej w środowym meczu Barcelony z FC Porto w Lidze Mistrzów kapitan reprezentacji Polski Robert Lewandowski nie weźmie udziału w październikowym zgrupowaniu - potwierdził rzecznik prasowy Polskiego Związku Piłki Nożnej Jakub Kwiatkowski.
Zgrupowanie reprezentacji Polski rozpocznie się w poniedziałek. Biało-czerwoni zagrają w eliminacjach mistrzostw Europy z Wyspami Owczymi 12 października i z Mołdawią trzy dni później.

Przerwa Lewandowskiego ma potrwać kilka tygodni. W dzienniku "Marca" zwrócono uwagę, że na 28 października zaplanowane są pierwsze w tym sezonie ligowe "Gran Derbi", czyli starcie z Realem Madryt. Wcześniej Barcelona ma zagrać jeszcze z Athletic Bilbao 22 października i Szachtarem Donieck trzy dni później.

"Pewne jest, że nie zagra z Granadą. Później wszystko zależeć będzie od tego, jak skręcenie będzie się goić. Okaże się, czy Lewandowski będzie do dyspozycji w meczach z Athletic Bilbao, Szachtarem Donieck i - przede wszystkim - na el Clasico. W klubie panuje umiarkowany optymizm" - napisano na internetowej stronie dziennika "Marca".

W grupie E Atletico Madryt po zaciętym pojedynku wygrało 3:2 z Feyenoordem Rotterdam. W drugim meczu tej grupy Celtic Glasgow przegrał 1:2 z Lazio Rzym. Szkoci mają czego żałować, bo zwycięstwo rzymianom w doliczonym czasie zapewnił 36-letni Pedro - były gracz Barcelony.
Największą sensacją środy była jednak porażka milionerów z Paris Saint-Germain. Mistrz Francji na wyjeździe zmierzył się z Newcastle, gdzie mecz Ligi Mistrzów rozegrano po 20 latach przerwy! No i był to powrót iście mistrzowski, bo w Newcastle angielski zespół wygrał aż 4:1.
Tym razem do siatki nie trafił Erling Haaland, norweska maszyna do zdobywania goli, ale jego Manchester City i tak na wyjeździe poradził sobie z RB Lipsk.
Mecze trzeciej kolejki fazy grupowej Ligi Mistrzów zostaną rozegrane 24 i 25 października.
* Wyniki meczów środowych, grupa E: Atletico Madryt - Feyenoord Rotterdam 3:2 (2:2), Celtic Glasgow - Lazio Rzym 1:2 (1:1); grupa F: Borussia Dortmund - AC Milan 0:0, Newcastle United - Paris Saint-Germain 4:1 (2:0); grupa G: Crvena Zvezda Belgrad - Young Boys Berno 2:2 (1:0), RB Lipsk - Manchester City 1:3 (0:1); grupa H: Royal Antwerp - Szachtar Donieck 2:3 (2:0), FC Porto - FC Barcelona 0:1 (0:1).