Zwycięstwo w ostatniej sekundzie

2023-03-05 20:41:31(ost. akt: 2023-03-05 22:19:50)
Aleksandra Mońko - bohaterka meczu z Sokołowem

KOSZYKÓWKA\\\ W Jezioranach kibice obejrzeli pasjonujący mecz, w którym KKS Agapit niespodziewanie pokonał liderki I ligi z Sokołowa. Zwycięstwo - rzutem oddanym równo z końcową syreną - zapewniła olsztyniankom Aleksandra Mońko.
* KKS Agapit Olsztyn - MPKK Sokołów SA Sokołów Podlaski 86:84 (16:14, 24:26, 21:20, 25:24)
KKS: Wawrzyniak 9, Daliga 13, Giżyńska 9, Mońko 23, Sztąberska 21 - Przeradzka 2, Gzinka, Maciejczyk, Pałasz 9, Birkos

Pierwsze punkty w tym spotkaniu zdobyła drużyna z Sokołowa Podlaskiego, ale bardzo szybko celną trójką popisała się Alicja Wawrzyniak. Do końca pierwszych dziesięciu minut olsztynianki już nie oddały minimalnego prowadzenia. Druga kwarta znowu była bardzo wyrównana, w efekcie na przerwę zespoły zeszły przy wyniku 40:40.
Po powrocie na boisko kibice nadal oglądali zacięty pojedynek lidera z trzecim zespołem I ligi. Trzecia kwarta zakończyła się minimalnym prowadzeniem olsztynianek, ale w ostatniej części meczu rywalki odskoczyły na dziewięć punktów (66:75). Wydawało się, że taka przewaga przesądziła o losach pojedynku, ale wtedy KKS wziął się za odrabianie strat: do kosza kolejno trafiały Sztąberska (za 3 punkty), Pałasz, Giżyńska i Daliga (za trzy punkty)! Niespełna 19 sekund przed końcem Sokołów doprowadził do remisu 84:84, ale piłkę miały olsztynianki, które zdołały wyprowadzić akcję zakończoną celnym rzutem Aleksandry Mońko, która do kosza trafiła równo z końcową syreną! Sekundę później najskuteczniejsza w tym meczu zawodniczka KKS utonęła w objęciach swoich koleżanek. Nie pamiętam co się stało - śmiała się po meczu Mońko. - Dostałam piłkę, rzuciłam i wygrałyśmy. Wiedziałyśmy, że gdy za pięć fauli zejdzie z boiska jedna z liderek Sokołowa (na ławkę usiadła kapitan MPKK - red.), wtedy rywalki się podłamią, więc cały czas robiłyśmy swoje. No i udało się nam ten mecz wygrać, z czego bardzo się cieszymy - zakończyła olsztyńska koszykarka.
- Takie zwycięstwa cieszą, ale też trzymają w napięciu do samego końca - dodał trener Tomasz Sztąberski. - Cieszę się, że pomimo kryzysów podczas meczu dziewczyny mimo wszystko się odradzały. Pokonanie Sokoła jest dla nas dużym sukcesem.
Było to ostatnie spotkanie w Jezioranach w sezonie zasadniczym I ligi. Teraz przed KKS dwa ostatnie mecze wyjazdowe, po których rozpocznie się faza play-off. Olsztyńska drużyna wciąż ma szansę na przystąpienie do dalszej części sezonu z trzeciego miejsca.
* Inne wyniki 23. kolejki: SMS PZKosz Łomianki - Huragan Wołomin 69:44, Mon-Pol Płock - AZS Uniwersytet Gdański 80:53, Grot F&F Automatyka Pabianice - AZS Uniwersytet Warszawski 63:50, AZS Szkoła Gortata Politechnika Gdańsk - ŁKS KK Łódź 66:61, Bogdanka AZS UMCS II Lublin - GTK Gdynia 52:48.