Hornet jest ciągle niepokonany

2015-09-11 14:00:18 (ost. akt: 2015-09-11 11:17:39)
Tym razem o błękitną wstęgę Jezioraka rywalizowały aż 53 załogi

Tym razem o błękitną wstęgę Jezioraka rywalizowały aż 53 załogi

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

To już powoli zaczyna być... nudne, bowiem po raz jedenasty z rzędu regaty "O Błękitną Wstęgę Jezioraka" wygrał jacht Hornet z Krzysztofem Zielińskim za sterem.
Tym razem do regat, które są prawdopodobnie najstarszą imprezą sportową w Iławie (mamy za sobą już 43 edycje!), zgłosiły się 53 załogi. Start zlokalizowany był — podobnie zresztą jak w latach poprzednich — na wysokości Dzikiej Plaży. Żeglarze popłynęli w kierunku Iławy, tuż przy porcie śródlądowym opłynęli dwie bojki, a następnie ruszyli w liczącą ok. 20 kilometrów trasę. Warunki do żeglowania były bardzo korzystne.

Zwycięzca sobotniego wyścigu na trasie Iława-Siemiany zdobywał Błękitną Wstęgę, następnie na rozlewisku siemiańskim oraz podczas powrotu do Iławy odbywała się rywalizacja w klasach: T1, T2, T3 oraz Open. Niespodzianki nie było, bo do Siemian najszybciej dopłynął jacht Hornet, a więc jednostka, która wygrywała dziesięć poprzednich wyścigów. Michał Maśkiewicz, organizator regat z ramienia Iławskiego Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji, podkreśla jednak, że tym razem Krzysztof Zieliński nie miał łatwej drogi do zwycięstwa.

— Łodzie Arkadiusza Sendlewskiego oraz Krzysztofa Zielińskiego ostro rywalizowały od początku wyścigu, praktycznie szły "łeb w łeb" — mówi Maśkiewicz. — Za Szałkowem Hornet niespodziewanie wywrócił się, załoga Sendlewskiego wykorzystała to i wyprzedziła Zielińskiego. Tyle że sama tuż za Makowem wpadła w duże tarapaty, bowiem wpłynęła na mieliznę. Zieliński zaczął doganiać rywala, który jeszcze próbował użyć żagla typu genaker. Nic to nie dało. Hornet wyprzedził przeciwników przed wyspami Gierczaki i pognał w stronę mety — dramatyczną końcówkę relacjonuje organizator regat. Arkadiuszowi Sendlewskiemu na pocieszenie pozostało zwycięstwo w kategorii Open i w klasyfikacji generalnej.

• Wyniki, klasyfikacja generalna: 1. Arkadiusz Sendlewski (Lewa Jego Prawa Jej), 2. Krzysztof Zieliński (Hornet), 3. Piotr Matwiejczuk (Zalewo); Open: 1. Sendlewski, 2. K. Zieliński, 3. Piotr Bokota (Susz); T1: 1. Marian Zieliński (Maribo), 2. Michał Paszkowski (Dziuba), 3. Paweł Tadajewski (Pagaj); T2: 1. Matwiejczuk, 2. Andrzej Rygielski (Andrzela), 3. Robert Boehm (Sasanka 620); T3: 1. (Tańcząca), 2. Cezary Brędowski (Sanbre), 3. Wojciech Bokota (Blast).

zico