Amatorzy przy siatce dla wielkiej frajdy!
2014-12-13 12:00:00(ost. akt: 2014-12-13 10:42:26)
Siatkówka. Aż 31 zespołów rywalizuje w prowadzonej przez Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyńskiej Lidze Siatkówki Amatorów. Tradycja tej ligi liczy już prawie pół wieku.
Wszystko zaczęło się na początku lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia, kiedy Miejskie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej w Olsztynie postanowiło prowadzić rozgrywki drużyn amatorskich. Przetrwały przez te wszystkie lata, gromadząc przy siatce łącznie ponad pięć tysięcy amatorów tej najbardziej popularniej w Polsce, po piłce nożnej, gry sportowej.
— Przez wiele lat pieczę organizacyjną nad ligą sprawował Mirosław Majchrzak, pracujący wówczas w olsztyńskim TKKF — opowiada Bogusław Pachniewicz, pracownik OSiR, wieloletni uczestnik tych rozgrywek, były czołowy siatkarz olsztyńskiego AZS.
— Po TKKF rolę prowadzenia ligi przejął nasz OSiR i trwa to już kilkanaście lat. OLSA cieszyła się, i nadal się cieszy, dużym powodzeniem. Co roku startuje kilkadziesiąt ekip. Grali, i grają w nich, tym razem jedynie dla własnej przyjemności, m.in. siatkarze ligowi, którzy zakończyli kariery. Sam zacząłem grać w tej lidze w 1993 roku, jak wróciłem do Olsztyna z występów w niemieckiej ekstraklasie. Pamiętam, że wtedy w naszej drużynie występowali prawie wszyscy byli zawodnicy AZS, z braćmi Lubiejewskimi, Włodzimierzem Nalazkiem, Piotrkiem Koczanem i Tomkiem Millerem na czele. Przez wiele lat graliśmy i wygrywaliśmy ligę — podkreśla Pachniewicz.
Odpowiedzialność za istnienie i prowadzenie rozgrywek biorą na siebie ich uczestnicy. Każdy zespół za grę w sezonie 2014/15 musi wpłacić 900 zł. Środki te są przeznaczone głównie na pokrycie kosztów prowadzenia spotkań przez licencjonowanych sędziów, na wynajem sal na mecze i treningi, na drobne nagrody i upominki po zakończeniu rozgrywek.
Zmagania przy siatce trwają zwykle osiem miesięcy. Mecze zaczynają się w październiku, kończą w maju. W tym sezonie do rywalizacji przystąpiło 31 zespołów podzielonych na trzy poziomy: ekstraklasę oraz pierwszą i drugą ligę. Drużyny ekstraklasy swoje spotkania rozgrywają w sali przy ul. Głowackiego, pierwszej ligi przy ul. Mariańskiej, a drugiej ligi w Uranii.
Najlepszy zespół ekstraklasy zdobywa tytuł mistrza Olsztyna. W tym sezonie tytułu broni drużyna Inter Parts.
— W naszych ligach uczestniczą osoby o najróżniejszych profesjach — informuje Bogusław Pachniewicz. — Są prawnicy, lekarze, nauczyciele, studenci i uczniowie, policjanci. Najstarsi dochodzą do sześćdziesiątki, najmłodsi mają kilkanaście lat. Na przykład Paweł Papke grał do niedawna w Inter Parts, ale przeniósł się teraz do.... drugoligowego Konitecu — dodaje na koniec pan Bogusław.
lech
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez