Europejskie puchary - o co walczy Polska?
2025-07-22 15:18:27(ost. akt: 2025-07-22 15:19:36)
Piłkarski kwartet, który w tym tygodniu na dobre rozpocznie zmagania w europejskich pucharach, startuje ze świetnej pozycji i ma czego bronić. Polska u progu sezonu w pięcioletnim rankingu UEFA zajmuje 13. lokatę, która daje jeszcze więcej przywilejów niż 15. miejsce na mecie poprzednich rozgrywek.
We wtorek i czwartek do Legii Warszawa, która ma już za sobą 1. rundę eliminacji Ligi Europy, dołączą Lech Poznań - w Champions League oraz Raków Częstochowa i Jagiellonia Białystok - Lidze Konferencji.
Poprzednia edycja klubowej rywalizacji pod szyldem UEFA dała Polsce - głównie dzięki postawie Legii i Jagiellonii, które dotarły do ćwierćfinału Ligi Konferencji - aż 11,750 pkt, co było najlepszym wynikiem w historii i pozwoliło przesunąć się z 21. na 15. pozycję w pięcioletnim zestawieniu, na podstawie którego dzielone są miejsca w rozgrywkach i różnicowany etap, z którego startują poszczególne zespoły.
Ten sukces oznacza, że w edycji 2026/27 - ranking UEFA działa z rocznym przesunięciem - w europejskich pucharach wystąpi po raz pierwszy pięć polskich zespołów, w tym dwa w kwalifikacjach najbardziej prestiżowej Ligi Mistrzów (od 2. rundy w tzw. ścieżce mistrzowskiej i ligowej), jeden w Lidze Europy (od 3. rundy) i dwa w Lidze Konferencji (od 2. rundy). A to daje większe szanse na udział w fazie zasadniczej (ligowej) jakichkolwiek rozgrywek.
U progu obecnego sezonu Polska jest jednak w rankingu krajowym na 13. miejscu, gdyż odpadł jej czteropunktowy dorobek z 2020/21, a w czterech kolejnych latach było już tylko lepiej.
Ta pozycja, ale też 14., oznaczają jeszcze większe przywileje, gdyż wtedy - jak to jest obecnie w przypadku Austrii i Norwegii - mistrz kraju rozpoczyna kwalifikacje Champions League od czwartej, ostatniej rundy. Zatem w razie niepowodzenia "spada" do Ligi Europy, ale na pewno wystąpi w fazie zasadniczej tych rozgrywek.
Legia, wygrywając dwukrotnie po 1:0 z kazachskim FK Aktobe w 1. rundzie eliminacji LE, zapracowała na dwa punkty rankingowe, co w przeliczeniu na cztery drużyny startujące w pucharach daje 0,5 pkt w zestawieniu krajów. Łącznie Polska w tym momencie ma 31,500 pkt i jest sklasyfikowana między 12. Norwegią - 33,187 a 14. Danią - 29,856. Strata do 11. Grecji jest spora, gdyż wynosi prawie cztery punkty, za to niżej czają się Austria i Szwajcaria, tracące - odpowiednio - 1,750 i 2,000 pkt.
Liderem pięcioletniej klasyfikacji jest Anglia - 94,839 pkt, przed Włochami - 84,374 i Hiszpanią - 78,703. Kolejne pozycje zajmują: Niemcy, Francja, Holandia, Portugalia, Belgia, Turcja i Czechy, które zamykają czołową „10”.
Ranking krajowy UEFA powstaje w oparciu o wyniki wszystkich uczestniczących w europejskich pucharach zespołów, zarówno w poszczególnych spotkaniach, od eliminacji począwszy, jak i szczebla i rodzaju rozgrywek. Zdobyte punkty dzieli się jednak przez liczbę drużyn, jakie dany kraj wystawił do rywalizacji. Ponadto uwzględniane są punkty bonusowe za udział w fazie zasadniczej każdych rozgrywek, za miejsce w klasyfikacjach końcowych tego etapu oraz kolejne awanse w fazie pucharowej; najwyższe w Lidze Mistrzów, najniższe - w Lidze Konferencji.(PAP)
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez