Mistrzostwa Europy coraz bliżej

2024-04-13 12:00:00(ost. akt: 2024-04-12 16:58:38)

Autor zdjęcia: PAP/Leszek Szymański

PIŁKA NOŻNA\\\ Początek zgrupowania - 2 czerwca, zgłoszenie składu kadry - pięć dni później, wyjazd do Hanoweru - 11 czerwca. To najważniejsze daty reprezentacji Polski przed mistrzostwami Europy w Niemczech, które rozpoczną się 14 czerwca.
Biało-czerwoni wywalczyli awans na Euro 2024 pod koniec marca, najpierw po wygranej w barażach najpierw w Warszawie z Estonią 5:1, a następnie w Cardiff z Walią w rzutach karnych 5-4. Po 90 minutach i dogrywce było 0:0.
Od tego momentu PZPN mógł już rozpocząć logistyczne, a sztab szkoleniowy - piłkarskie przygotowania do turnieju w Niemczech.
Podopieczni trenera Michała Probierza zmierzą się w grupie D kolejno: 16 czerwca z Holandią w Hamburgu, pięć dni później z Austrią w Berlinie, a 25 czerwca z Francją w Dortmundzie.

Awans do 1/8 finału wywalczą zwycięzcy i wicemistrzowie sześciu grup oraz cztery najlepsze drużyny z trzecich miejsc.

Zgrupowanie reprezentacji Polski rozpocznie się 2 czerwca w Warszawie. Pięć dni później mija termin zgłoszenia do UEFA ostatecznej listy piłkarzy powołanych na turniej.
Na razie nie wiadomo, czy wcześniej szeroka kadra zostanie podana do publicznej wiadomości. W marcu Probierz nie ogłosił takiej listy przed meczami barażowymi o awans na Euro 2024.
- Na pewno do 7 czerwca musimy zgłosić do UEFA ostateczną kadrę na mistrzostwa. Czyli tydzień przed meczem otwarcia turnieju, rozpoczynającego się 14 czerwca - powiedział rzecznik prasowy reprezentacji Polski Emil Kopański.
Biało-czerwoni przed wylotem do Niemiec rozegrają u siebie dwa towarzyskie spotkania - 7 czerwca z Ukrainą i trzy dni później z Turcją.
- W Hanowerze, gdzie zamieszkamy w trakcie turnieju, zameldujemy się 11 czerwca w godzinach popołudniowych - dodał Kopański. Następnego dnia kadrowicze przeprowadzą trening w swojej bazie w Hanowerze. Prawdopodobnie również tego dnia czekają ich obowiązki wobec UEFA - zwłaszcza sesja fotograficzna. Zrobione wówczas zdjęcia są wykorzystywane np. podczas prezentacji składów na telebimach na stadionach i dla widzów przed telewizorami.
- Musimy wziąć udział w takiej sesji najpóźniej cztery dni przed naszym pierwszym meczem. Konkretna data jeszcze nie jest ustalona - przekazał Kopański.
Inne ważne terminy dla Probierza i jego piłkarzy to te majowe, gdy kończą się rozgrywki ligowe w poszczególnych krajach. Najwięcej reprezentantów Polski gra we Włoszech - ostatnią kolejkę Serie A zaplanowano na 26 maja. Tego samego dnia zakończą zmagania drużyny w hiszpańskiej Primera Division, m.in. Barcelona Roberta Lewandowskiego.

Polska ekstraklasa, z której zapewne kilku piłkarzy otrzyma powołanie od Probierza, finiszuje dzień wcześniej - 25 maja.

Istotne są również daty finałów europejskich pucharów. Obecnie w ćwierćfinałach Ligi Mistrzów, Ligi Europy i Ligi Konferencji występuje bowiem kilku reprezentantów Polski i niewykluczone, że ich drużyny dotrą do decydującej fazy. Jako pierwsza zmagania skończy Liga Europy - 22 maja w Dublinie. Finał Ligi Konferencji zaplanowano na 29 maja w Atenach, a Ligi Mistrzów - na 1 czerwca w Londynie.

Ważne daty reprezentacji Polski
18.05: zakończenie sezonu w niemieckiej i francuskiej ekstraklasie
19.05: zakończenie sezonu w angielskiej ekstraklasie
22.05: finał Ligi Europy UEFA (Dublin)
25.05: zakończenie sezonu w polskiej ekstraklasie
26.05: zakończenie sezonu w hiszpańskiej i włoskiej ekstraklasie
29.05: finał Ligi Konferencji UEFA (Ateny)
01.06: finał Ligi Mistrzów UEFA (Londyn)
02.06: rozpoczęcie zgrupowania reprezentacji w Warszawie
07.06: ostatni dzień zgłoszenia kadry na turniej do UEFA
07.06: mecz towarzyski Polska - Ukraina
10.06: mecz towarzyski Polska - Turcja
11.06: wyjazd reprezentacji na Euro 2024
12.06: pierwszy trening reprezentacji w Hanowerze
12.06: sesja reprezentacji, m.in. fotograficzna, dla UEFA

Mecze w grupie D mistrzostw Europy
16.06: Polska - Holandia (Hamburg)
21.06: Polska - Austria (Berlin)
25.06: Polska - Francja (Dortmund)