Orkiestra ponownie rozgrzeje serca

2022-01-28 13:00:00(ost. akt: 2022-01-28 11:03:24)

Autor zdjęcia: Paweł Krasowski

W najbliższą niedzielę, 30 stycznia w na ulicach polskich (i nie tylko) miast, miasteczek i wsi zaroi się od wolontariuszy z puszkami i czerwonymi serduszkami. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra również w powiecie mrągowskim.
Na "naszym" terenie oficjalnie zarejestrowano cztery sztaby 30. Finału - w Mrągowie, Mikołajkach, Sorkwitach i Pieckach. Tym razem społecznicy będą kwestować dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci.

Jak będzie wyglądał styczniowy Finał? 30 stycznia, podobnie jak w całej Polsce i za granicą, również na ulice Mrągowa i innych miejscowości naszego powiatu wyruszą wolontariusze z puszkami.

Dwanaście miesięcy temu sztab w Mrągowie zebrał 50 629, 43 zł, z czego ponad 20 tysięcy to efekt zaangażowania społeczników z gminy Sorkwity. W tym roku od rana na ulicach Mrągowa i okolicznych miejscowości o jeszcze lepszy wynik postara się ponad 100 wolontariuszy uzbrojonych w ok. 80 puszek. Szefem mrągowskiego sztabu, działającego przy Mrągowskim Centrum Kultury, jest Łukasz Machul. Z uwagi na niepewną sytuacje dotyczącą covidowych obostrzeń organizatorzy postanowili zorganizować całą imprezę w plenerze. Przed budynkiem MCK stanie scena, na której od godz. 11.30 prezentować się będą lokalni artyści, m.in. zespół 12 Godzin, orkiestra Mrongovia, zespół Sukces czy Girl Power Team. Ich występy będą przeplatane licytacjami. Całość o godz. 17.00 zakończy "Światełko do nieba". Finałowemu graniu towarzyszyć będzie kiermasz, ognisko i wojskowa grochówka. Do akcji ponownie włączyły się Mrągowskie Morsy organizując po raz piąty Bieg do Przerębla. Zbiórka o godz. 11.00 przy ul. Oficerskiej (przy straży pożarnej). Morsy na swoim Facebooku prowadzą już szereg licytacji.

Do grania gotowe są Mikołajki. Rok temu miejscowy sztab zebrał ponad 35 000 zł. Jak będzie w tym roku? Finałowa niedziela rozpocznie się na sportowo. O godz. 9.00 w hali sportowej odbędzie się XI Halowy Turniej Piłki Nożnej "Gramy bez napinki". Rozgrywkom towarzyszyć będzie licytacja. O godz. 12.00 na plaży miejskiej odbędzie się morsowanie dla WOŚP. Główna impreza rozpocznie się o godz. 12.00 na Placu Wolności. W programie m.in. stoisko OSP Mikołajki, wspólne gotowanie, sportowe aktywności rodzinne, przejażdżki quadem. O godz. 16.00 w Centrum Kultury "Kłobuk" rozpocznie się blok z koncertami, licytacjami, animacjami dla dzieci oraz kiermaszem ciast. Na scenie wystąpią m.in. Aniołki Magnusa, 12 Godzin, Three Generations, a gwiazdą imprezy będzie olsztyńska Horpyna. Całość zakończy "Światełko do nieba". Na czele mikołajskiego sztabu stoi Justyna Kucharczyk. - Na ulicach Mikołajek z puszkami kwestować będzie 30 wolontariuszy - informuje Szefowa Sztabu. Jeszcze przed Finałem Sztab uruchomi licytacje internetowe. Wszelkie informacje można znaleźć na Facebooku: 30. Finał WOŚP - Mikołajki.

Po raz trzeci ze swoim własnym sztabem gra też gmina Piecki. W 2021 roku zebrano tam 16 712, 22 zł. W tym roku "granie" zacznie się na sportowo już 28 stycznia. W Nawiadach o godz. 19.30 odbędzie się Halowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Prezesa LUKS Orlik Nawiady. Finałowa niedziela również rozpocznie się o godz. 10.00 w Nawiadach sportową rywalizacją dzieci i młodzieży. O 10.30 na plaży w Pieckach odbędzie się morsowanie. Główna impreza rozpocznie się o godz. 13.00 w hali sportowej w Pieckach. W programie m.in. występy muzyczne i taneczne lokalnych artystów, licytacje, stoiska garmażeryjne, stoisko wojskowe, gry i zabawy dla dzieci. Sztabem ponownie kieruje Justyna Bzura-Niksa.

W Sorkwitach tradycją jest, że Orkiestra gra najgłośniej z Ochotniczą Strażą Pożarną, klubem seniora, Sołectwem Sorkwity i Gminnym Ośrodkiem Kultury. Tak jest też i w tym roku - z jedną małą, ale istotną zmianą. Po raz pierwszy w gminie zarejestrowano osobny sztab. Wcześniej wolontariusze współpracowali ze sztabem w Mragowie. Na Facebooku powstała grupa Mieszkańcy dla WOŚP, gdzie już od kilku dni trwają zacięte licytacje. Co można wylicytować? M.in. książki, vouchery, karnety, rękodzieło. 29 stycznia o godz. 10.00 w GOK-u odbędzie się turniej tenisa stołowego, a o godz. 17.00 turniej szachowy. 30 stycznia orkiestrowe granie w GOK-u rozpocznie się o godz. 10.00. - W programie mamy m.in. występy artystyczne, koncerty zespołów BIS i Folk Kapeli, warsztaty wypiekania ciasteczek, kafejka serduszkowa, scena debiutów dla młodych talentów, konkurs "Zjazd na byle czym" - wymienia Marta Kopaniec, Szefowa Sztabu w Sorkwitach. Imprezie będzie towarzyszył kiermasz. Będzie również funkcjonowało stoisko DKMS dla dawców szpiku, specjalnie dla Rafała Gumbrewicza - miejscowego strażaka ochotnika. Całość zakończy o godz. 17.00 "Światełko do nieba". Do akcji przyłączyły się również lokalne morsy. Zimna kąpiel odbędzie się o godz .12.00 na sorkwickiej plaży24 wolontariuszy z puszkami będzie można spotkać nie tylko w Sorkwitach, ale też m.in. Warpunach, Kozłowie, Choszczewie i Rybnie. Przypomnijmy, że w 2021 roku dzięki społecznikom z Sorkwit udało się zebrać ok. 24 000 złotych.

Wojciech Caruk


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5