Jak rozróżnić depresję od buntu nastolatka?

2017-11-21 15:00:00 (ost. akt: 2017-11-21 17:12:47)
Znana psycholog Maria Rotkiel będzie jednym z prelegentów konferencji.

Znana psycholog Maria Rotkiel będzie jednym z prelegentów konferencji.

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Depresja młodzieńcza a bunt nastolatka. Jak działać, żeby czegoś nie przeoczyć? To temat konferencji, która w piątek 24 listopada odbędzie się w Ośrodku Leczenia Uzależnień Dom-Rehab.
Ośrodek Leczenia Uzależnień Dom-Rehab w Pustnikach gm. Sorkwity jest organizatorem II Konferencji Profilaktycznej, której tematem jest depresja młodzieńcza. W piątek nad tym tematem pochylą się specjaliści.

— Będzie to już druga konferencja, dzięki której na Mazurach tworzy się i rozwija społeczność lokalna mająca na celu profilaktykę zaburzeń psychicznych wśród nastolatków. To działanie lokalnej wspólnoty jest możliwe dzięki prowadzonemu tam dialogowi pomiędzy nauczycielami i pedagogami, psychologami i terapeutami oraz wójtami i sołtysami. Tematem spotkania będzie depresja młodzieńcza – bowiem objawy tej choroby są niemal takie same jak przejawy buntu nastolatka: gorsze oceny w szkole, wagary — mówi Robert Banasiewicz, organizator konferencji. — To bardzo ważne wydarzenie ma na celu propagowanie działań profilaktycznych odbywających się w naszym regionie. Warmia i Mazury to przede wszystkim ludzie. Wychodzę z założenia, że zmiany należy wprowadzać oddolnie. Mam nadzieję, że dzięki zaproszonym prelegentom i gościom, uda nam się rzucić jaśniejsze światło na zagadnienie, które domaga się uwagi — dodaje Banasiewicz.

Jak odróżnić od siebie objawy buntu nastolatka od depresji młodzieńczej? A co jeśli dziecko cierpi na depresję, kiedy i jak je wspierać? Na te i inne pytania odpowiedzą psycholodzy i terapeuci uzależnień z Leczenia Uzależnień Dom-Rehab. Depresja młodzieńcza jest tego rodzaju zaburzeniem, które łatwo pomylić z typowymi objawami buntu młodzieńczego. Składają się na nią zaburzenia nastroju, dysforia jak i zachowania autoagresywne, typowe dla wieku pokwitania. Prof. Jacek Bomba i prof. Maria Orwid w swoich pracach naukowych wspominają, że jest ona bardzo powszechna – w zależności od fazy dorastania i środowiska występuje od 27 do 54,08 procent nastolatków.

— Polska zaczyna się lokalnie. To tu warto jest działać. Poznajmy się i pozostańmy ze sobą w kontakcie. A potem to już będzie tylko lepiej — mówi z przekonaniem Robert Banasiewicz. Pedagog i specjalista terapii uzależnień w piątek będzie jednocześnie moderatorem konferencji. Prelegentami będą natomiast Maria Rotkiel – psycholog, terapeuta behawioralno-poznawczy i specjalista public relations, dr Anna Rowicka – psychiatra, realizator programu edukacyjnego "Czarne Fale - lekcja o depresji" oraz Lidia Cynt - inspektor służby cywilnej z Zespołu Prewencji Kryminalnej, Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej w Olsztynie.


10:00 – rozpoczęcie – powitanie gości i otwarcie konferencji. Panel dyskusyjny: depresja młodzieńcza - przedstawienie zagadnienia, Prezentacja programu edukacyjnego "Czarne fale - lekcja o depresji". Bunt nastolatka i zachowania ryzykowne, dane policyjne
12:00-12:30 – przerwa kawowa. Panel dyskusyjny c.d. Czy bunt nastolatka to mniej ważne zjawisko? Co zrobić, żeby nie przeoczyć problemu? Wymiana doświadczeń
14:00 – zakończenie konferencji i wręczenie certyfikatów.

Plan konferencji:

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5