V festiwal Kultury Mazurskiej - fotoreportaż

2015-08-20 08:48:24(ost. akt: 2015-08-20 11:38:45)

Autor zdjęcia: GOK Sorkwity

Jak bawili się mieszkańcy i turyści w Sorkwitach podczas festiwalu? Jakie były konkursy i kto wygrał? Co nowego wydarzyło się w tym roku?
14 sierpnia w Kościele Ewangelicko - Augsburskim w Sorkwitach po odczytaniu wierszy księdza Andrzeja Świecha i Hanny Szymborskiej Józef Maciejewski wójt gminy Sorkwity ogłosił rozpoczęcie festiwalu. Kolejną częścią programu był koncert Cezarego Makiewicza oraz poezja śpiewana w wykonaniu Agaty Grześkiewicz, a wszystko to przeplatane wierszami naszych poetów, to była duchowa uczta. Było pięknie i uroczyście.

Drugiego dnia oprócz wykładów, spotkań autorskich, którym towarzyszyły wystawy, odbył się koncert Janusz Noska oraz dyskoteka, pokazy tańca międzynarodowych grup tanecznych z Rodowa. Taniec ognia w wykonaniu zespołu tancerzy z Turcji, to niezapomniane widowisko. Jak zwykle o godzinie 22.00 miał miejsce pokaz sztucznych ogni. Wśród dymów, efektownej inscenizacji, bawiono się do rana.

O Poranku 16 sierpnia plac przy gimnazjum wyglądał jak ogromne mrowisko. Rozstawiano stoiska, dekorowano scenę, ustawiano krzesła i ławki, by o godzinie 11.00 otworzyć jarmark sołectw, rzemiosła artystycznego, rękodzieła. Scena zapełniła się najmłodszymi artystami, to dzieci z przedszkola w Warpunach "Krasnale" dały swój niezwykły koncert. Kolejno wystąpiły zespoły: ,, Folk Kapela" Sorkwity, ,,Łysozianie" Rasząg , ,,Kapela u Rysia" Biskupiec, ,,Zespół E&L"Parleza , ,,Pieckowianie" Piecki, oraz Józef Karpiński z koncertem na harmonijce ustnej.

W tym samym czasie na placu przy gimnazjum trwał jarmark, degustacja potraw mazurskich, deserów, trunków, wielka uczta dla licznie przybyłych mieszkańców oraz turystów . Atrakcją był tradycyjny pieczony dzik Tadeusza Noska ( w tym roku starczył dla wszystkich, był większy).
Pokaz ptaków drapieżnych wzbudził duże zainteresowanie. Odbyły się również liczne konkursy m. in. na najładniejsze stoisko, wyłoniono maskotkę festiwalu.

Festiwal Kultury Mazurskiej z roku na rok staje się coraz większą atrakcją naszej pięknej mazurskiej krainy.
Co roku w dniach festiwalu Sorkwity odwiedza wielu turystów, mieszkańców pobliskich wsi i miasteczek. Festiwal Kultury Mazurskiej jest organizowany ze środków pochodzących od sponsorów, których ku uciesze organizatorów ciągle przybywa. Dziękujemy im z całego serca.
Organizatorzy

Wyniki konkursów:
Potrawa Regionalna:

I miejsce - Maradki - chłodnik mazurski,
I miejsce - Gieląd - chłodnik mazurski
II miejsce - Choszczewo - placki ziemniaczane ze szmurkulem
II miejsce - Warpuny - pasztet z dzika
III miejsce - Szymanowo - babka ziemniaczana

Deser:
I miejsce - Gizewo - jagodowa panna
II miejsce - Urząd Gminy - ciasto z buraka
III miejsce - Stary Gieląd - rogaliki z wiśnią

Trunek:
I miejsce - Warpuny - nalewka odlotowa
II miejsce - Sorkwity - sen sołtysa
III miejsce - Szymanowo - wiśniówka
III miejsce - Stary Gieląd - poniewieraczka

Maskotka:
I miejsce - Warpuny
II miejsce - Gizewo

Stoisko:
I miejsce - Urząd Gminy - Józefówka

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Joanna Turowska

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. gap #1798017 | 31.135.*.* 20 sie 2015 10:30

    Pokaz ogni,ptaków,dyskoteka to atrakcje których się nie zapomina .Dobrze że jarmark był wolny od chińszczyzny.Super impreza gratulacje.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5