Młodzież z programu Erasmus + przyjechała z wizytą do Gminy Rozogi

2018-03-24 10:12:18 (ost. akt: 2018-03-24 10:14:15)

Autor zdjęcia: Arch. Organizatorów

Młodzież z Grecji, Chorwacji i Słowenii gości przez tydzień w Rozogach w ramach programu Erasmus+. Program opierający się na współpracy i wymianie zagranicznej uczniów realizuje Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Rozogach.
W dniach 19 – 25 marca 2018 r. w Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Rozogach odbywają się warsztaty międzynarodowe pt. „Folklorystyczna drama - Stand Up, sztuka, rękodzieło i tańce regionalne”, w których udział biorą uczniowie i nauczyciele ze szkół partnerskich z Grecji, Chorwacji i Słowenii, w ramach projektu Erasmus+ pt. "Through artistic abilities to dveloped basic skills” - " Przez zdolności artystyczne do rozwiniętychumiejętności podstawowych".
Podczas trwania warsztatów prowadzone są zajęcia tańca kurpiowskiego, dramy kurpiowskiej i zajęcia plastyczne związane z tradycją wykonywania palmy wielkanocnej – nauką robienia kwiatów z bibuły, wycinanki związanej ze Świętami Wielkanocnymi oraz nauką wykonywania ozdobnych pisanek na bazie styropianu. Wszystkie zajęcia prowadzone są przez lokalnych twórców ludowych. Finalnym produktem warsztatów będzie widowisko teatralne pt. „W kurpiowskiej izbie” - według scenariusza twórcy lokalnego, pana Jana Kani. Wystąpią uczniowie z czterech uczestniczących krajów, a dialogi prowadzone będą w języku angielskim.
- Przedstawienie odbędzie się w sobotę 24 marca 2018 r., o godzinie 11.00 w sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Rozogach - mówi Anita Dąbrowska międzynarodowy koordynator projektu Erasmus+. - Można będzie obejrzeć również wystawę wytworów uczestników warsztatów. Dodatkową atrakcją tego wydarzenia będą pokazy tańców greckich w wykonaniu grupy - "Cultural Association Terpsichore", która przyjedzie do nas z Grecji specjalnie na to wydarzenie. Ponadto, zagraniczni i polscy uczestnicy warsztatów, jak też grupa grecka "Cultural Association Terpsichore" uświetnią uroczystość Niedzieli Palmowej w Rozogach w dniu 25 marca, prezentując swoje tańce i pieśni ludowe. Pragnę też nadmienić, że nasi goście będą zwiedzać Olsztyn w dniu 21 marca i Warszawę w dniu 22 marca. Zaplanowaliśmy także dla nich warsztaty rzeźby z ciasta, tzw. "Byśki" w Kadzidle, w dniu 23 marca - informuje.
- Warto brać udział w programie, bo stwarza on połączenie wręcz idealne – łączy świetną zabawę z nauką, która utożsamiana z nudą podręcznikowej teorii, staje się kreatywna i bogatsza w praktyczne zastosowanie - zapewniają uczniowie z Rozóg uczestniczący w projekcie. - Bardzo się cieszymy, że bierzemy udział w projekcie „Erasmus+”. Dzięki niemu mamy szansę poznać inne kultury i doświadczyć nowych rzeczy. Mogliśmy też spotkać się z uczniami z innych krajów i zobaczyć, jak funkcjonujemy na tle innych narodowości. Doświadczamy nowych rzeczy, których tutaj w Polsce nigdy nie przeżyliśmy. Projekt ten jest jak najbardziej „na plus” - dodają.


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5