Podawał się za lekarza z Jemenu, wyłudził prawie 14 000 zł

2021-10-05 10:24:21 (ost. akt: 2021-10-05 10:45:52)
Mieszkanka Pisza przesłała poznanemu na portalu społecznościowym mężczyźnie 3000 euro

Mieszkanka Pisza przesłała poznanemu na portalu społecznościowym mężczyźnie 3000 euro

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Policjanci po raz kolejny apelują o czujność i rozsądek, jeśli chodzi o przelewanie pieniędzy i nawiązywanie kontaktów na portalach społecznościowych. Mieszkanka Pisza straciła w ten sposób 3 000 euro. Inny mężczyzna w wyniku oszustwa stracił 12 000 zł
Do Komendy Powiatowej Policji w Piszu zgłosiła się mieszkanka miasta informując, że została oszukana.

Z relacji zgłaszającej wynikało, że w połowie września tego roku na jednym z portali społecznościowych nawiązała kontakt z mężczyzną podającym się za lekarza pracującego w Jemenie. Twierdził, że jest wdowcem z Włoch na stałe mieszkającym w Rzymie. Zaproponował, że chciałby przyjechać do pokrzywdzonej do Polski na urlop. Aby spełnić swoje marzenie potrzebował 3000 euro.

Kobieta uwierzyła temu mężczyźnie i przelała na podane konto wspomnianą kwotę. Po trzech dniach otrzymała wiadomość od tego „lekarza”, że potrzebna jest jeszcze kwota 10 000 euro, aby opłacić wymianę personelu medycznego w zastępstwie za niego w Jemenie. Wówczas kobieta zorientowała się, że została oszukana i zgłosiła sprawę na policję.

To nie jedyne oszustwo zgłoszone piskim policjantom tego dnia. Do Komendy Powiatowej Policji w Piszu przyszedł też mężczyzna, który poinformował, że stracił 12 000 złotych — informuje nadkom.Anna Szypczyńska, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Piszu.

Zadzwoniła do niego najpierw osoba podająca się za pracownika banku. Poinformowała, że ktoś próbował wziąć na niego kredyt. Konsultant z banku zaproponował założenie nowego bezpiecznego konta. Należało jedynie wypłacić pieniądze z dotychczasowego konta i wpłacić je na podany numer nowego konta. Chwilę później pokrzywdzony otrzymał kolejny telefon. Tym razem dzwoniła osoba podająca się za policjanta, która potwierdziła, że ktoś próbował go oszukać. W tej sytuacji pokrzywdzony wypłacił w bankomacie pieniądze i za pomocą kodów BLIK wpłacił je na nowe konto. W ten sposób mężczyzna stracił 12 000 złotych — dodaje rzeczniczka.

Policjanci apelują do wszystkich o zachowanie ostrożności, czujności i zdrowego rozsądku, jeśli chodzi o przelewanie pieniędzy dla osób, które poznaliśmy za pośrednictwem portali społecznościowych. Przestrzegajmy też naszych bliskich i znajomych przed tego typu oszustwami.

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5