Renowacja cmentarza wojennego w Cierzpiętach

2021-10-03 05:43:53(ost. akt: 2021-10-03 06:11:21)
Trwają  prace renowacyjne na cmentarzu wojennym z czasów I wojny światowej (Seehöhe Nr 116) w Cierzpiętach (gm.Orzysz).

Trwają prace renowacyjne na cmentarzu wojennym z czasów I wojny światowej (Seehöhe Nr 116) w Cierzpiętach (gm.Orzysz).

Autor zdjęcia: Dziedzictwo Wielkiej Wojny (Fb)

Urząd Miejski w Orzyszu oraz Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej dzięki dofinansowaniu uzyskanym z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prowadzą prace renowacyjne na cmentarzu wojennym z czasów I wojny światowej (Seehöhe Nr 116) w Cierzpiętach (gm.Orzysz).
Kilka dni temu zostały wycięte samosiewy drzew i krzewów przez co cmentarz jest znacznie lepiej widoczny w terenie. Rozpoczęły się przymiarki do rekonstrukcji pomnika, w poświęceniu którego w dniu 15 września 1915 r. wziął udział feldmarszałek von Hindenburg.

Pierwszy dzień sondażowych prac archeologicznych doprowadził do odkrycia trzeciej fazy przebudowy terenu cmentarza, która nie była znana na podstawie źródeł ikonograficznych.

"Dwa wykopy sondażowe są ukończone, trzy kolejne zamkniemy jutro (tj. w niedzielę - przyp.red.). Pomnik odzyskuje dawny blask, a przy okazji doszło do wielu zaskakujących odkryć związanych ze zmianami jego wyglądu. Pojawiły się też nowe elementy rozplanowania cmentarza. O szczegółach napiszemy spokojnie w osobnym poście.

Dzisiaj na cmentarzu pracowała dotychczasowa ekipa w składzie: @Dawid Brzozowski, @Tomasz Pudełko, Adam Rajkiewicz, Paweł Kordaszewski, czyli S E H Arys, Robert Włodkowski, Mariusz Konopka, Krzysztof Wołoszczak, Małgorzata Karczewska, Maciej Karczewski.

Kolejne, cenne pary rąk to Beata Wołoszyn, Mariusz Lis, Beata Szymankiewicz, Sławomir Szymankiewicz oraz silny zespół koła Strażnicy Lokalnego Dziedzictwa z Rzekunia (powiat ostrołęcki) czyli Igor Kiersnowski, Jakub Późniewski, Szymon Lis i Mateusz Kruk.

Mieliśmy też odwiedziny osób zainteresowanych historią cmentarza i tym, co się obecnie dzieje na nim. Wszystkim serdecznie dziękujemy." — czytamy na profilu pn. Dziedzictwo Wielkiej Wojny(Fb)


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5