Złożyli wniosek o uhonorowanie pułkownika Silickiego
2020-10-21 12:30:11(ost. akt: 2020-10-22 16:11:27)
SPOŁECZEŃSTWO || Do Ministra Obrony Narodowej i Wojskowej Komendy Uzupełnień w Ełku został złożony wniosek o pośmiertny awans ś.p. pułkownika Leona Silickiego na stopień generała brygady i przyznanie mu przez Prezydenta RP Orderu Odrodzenia Polski.
Poinformowali nas o tym Marzena Misierewicz, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Piszu przy ZDZ w Białymstoku oraz Andrzej Knyżewski, przewodniczący Komitet Ratowania Pamięci Pułkownika Leona Silickiego.
— Korzystając z życzliwości „Gazety Piskiej” i jej uprzejmości pragniemy poinformować mieszkańcow, że w pierwszej połowie października b.r. został złożony do Ministra Obrony Narodowej Pana Mariusza Błaszczaka i Wojskowej Komendy Uzupełnień w Ełku - za wybitny wkład i zasługi w dzieło odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. oraz ogromne zasługi w zwycięską wojnę 1920 r. - wniosek o pośmiertny awans ś.p. pułkownika Leona Silickiego na stopień generała brygady i przyznanie Mu przez Prezydenta RP Orderu Odrodzenia Polski — mówi Andrzej Knyżewski, przewodniczący Komitetu Ratowania Pamięci Pułkownika Leona Silickiego.
— Inicjatorami i wnioskodawcami byli: Liceum Ogólnokształcące w Piszu przy Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Białymstoku, Komitet Ratowania Pamięci Pułkownika Leona Silickiego w Piszu oraz Stowarzyszenie Sportowo-Jeździeckie im. 10 Pułku Ułanów Litewskich w Grabowie — wyjaśnia przewodniczący.
Wniosek ten został poparty przez działające na terenie województwa warmińsko-mazurskiego i w innych częściach Polski następujące organizacje, związki i stowarzyszenia: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Zarząd Koła w Piszu, Związek Sybiraków Koło w Piszu, NSZZ „Solidarność” Region Warmińsko-Mazurski, Podlaska Wojewódzka Rada Konsultacyjna do Spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej i Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych, Klub Więzionych Internowanych - Białystok, Związek Piłsudczyków - Olecko, Fundacja Oficerów Rezerwy R.P. im. Józefa Piłsudskiego - Warszawa, Fundacja Na Rzecz Obronności i Bezpieczeństwa Kraju „COMBAT ALERT” - Warszawa.

Dzięki inicjatywie Komitetu Ratowania Pamięci Pułkownika Leona Silickiego, na jednej z piskich kamienic w centrum miasta, 30 września 2017r. odsłonięto tablicę ku czci polskiego bohatera.
— Chcielibyśmy poinformować także, iż równolegle z naszym wnioskiem, do Ministra Obrony Narodowej w sprawie płk Silickiego wpłynął wniosek Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu. Stowarzyszenie to pielęgnuje pamięć 10 PP, który w czasie wojny 1920 r. wchodził w skład dowodzonej przez płk Silickiego VII Brygady Piechoty W.P.
Inicjatorzy wniosku, mając świadomość ogromnych zasług pułkownika Silickiego w dzieło odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. i jej obrony w 1920 r., postanowili w sposób symboliczny naprawić upokorzenia i wielką historyczną niesprawiedliwość jakiej pułkownik doświadczył w późniejszych latach swego życia.
Tym pełnym goryczy i szykan okresem życia pułkownika był w szczególności okres Jego pobytu w Piszu. W okresie stalinowskim, w latach 1945 - 54, pułkownik był mieszkańcem naszego miasta. Zmarł w 1954 r. w Piszu i tutaj spoczywa na miejscowym cmentarzu komunalnym.
Uważamy, że jako społeczność Pisza zobowiązani jesteśmy do podjęcia, w roku setnej rocznicy wojny 1920 r., działań związanych z godnym uhonorowaniem i upamiętnieniem przez Państwo Polskie postaci dawnego Piszanina – całkowicie zapomnianego, wybitnego dowódcy Wojska Polskiego i bohatera tamtych wydarzeń.
Mając na uwadze, społeczne zainteresowanie postacią ś.p. płk Leona Silickiego czuliśmy się w obowiązku powiadomienia opinii publicznej o fakcie złożenia takiego wniosku. Jednocześnie wszystkim osobom, które poparły nasz wniosek i w tym działaniu nas wspierały chcielibyśmy serdecznie podziękować.
Specjalne podziękowanie za wsparcie i osobiste zaangażowanie się składamy p. Władysławowi Kałudzińskiemu – prezesowi Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Warmińsko - Mazurskiego „Pro Patria” — dodaje Andrzej Knyżewski.